Reklama

Kołysanka dla matki

Kołysanka dla matki

21.06.2021
Czyta się kilka minut
Nie ma pożytków z zapominania. Umiejętność zderzenia się z bólem, przepracowania cierpienia – jest sztuką, którą powinniśmy praktykować sami i wpajać naszym dzieciom.
Channa Malkin, luty 2021 r. BRENDON HEINST / MATERIAŁY PRASOWE
D

Dla bandy urwisów, kopiących się po kostkach i ciągnących dziewczyny za warkocze w naszej podstawówce, wojna była wydarzeniem równie odległym, jak dla Polaków urodzonych w pandemii będzie kiedyś misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie albo sukcesy Adama Małysza na olimpiadzie w Salt Lake City. Na nieuprzątniętych jeszcze gruzach świetnie bawiło się w Indian, widok wojennych inwalidów i powykręcanych krzywicą trzydziestolatków nikogo specjalnie nie dziwił, dziadkowie woleli nam opowiadać o dobrych czasach sprzed wojny. O to, żebyśmy nie zapomnieli tego, czego i tak nie mogliśmy pamiętać, zadbali wychowawcy i nauczyciele.

Zimnowojenną propagandą spod znaku „nigdy więcej” karmiono nas na każdym kroku. Co miesiąc odwiedzał nas w klasie groźny pan żołnierz, pokazywał okropne przeźrocza i udzielał instrukcji postępowania na wypadek nalotu, wybuchu bomby jądrowej lub...

12506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Piękny i kunsztowny tekst: splatające się losy ludzkie niepostrzeżenie tworzą opowieść o płycie, o muzyce i tekstach, ale też wzywają do pamiętania. Jeśli zamkniemy oczy, zapomnimy, nie doczytamy - zło się powtórzy. I znów. I znów.

Niestety nie ma ucieczki od traumatycznych doświadczeń. Muzyka pomaga w bilansowaniu tego, czego doświadczamy osobiście i z drugiej ręki poprzez naszych dziadków, rodziców... Ale z bagażem podróż przez życie nie jest łatwiejsza.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]