Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wracają do dziś

Wracają do dziś

13.12.2015
Czyta się kilka minut
Mówiła synom, że na gołębiach się nie zna, ale zna się na nich. A to tak jakby to samo.
Fot. Jakub Cholewka
M

Mówiła synom, że na gołębiach się nie zna, ale zna się na nich. A to tak jakby to samo.

Ksiądz był w połowie kazania, kiedy Heniek zobaczył na niebie wracające gołębie. Wychodzić z niedzielnej sumy, nawet jeśli zajmuje się miejsce na placu przed kościołem – jak on dziś – nie przystoi. Wiedział o tym. Spojrzał jeszcze raz w niebo, potem na wieżę kościelną, i znowu w niebo. Pieronem ruszył do domu.

Pierwszy przyleciał gołąb Ernesta. I choć każdy z nich o swoich myślał od rana – tak wcześnie nie spodziewał się ich żaden.

Wypuszczone ze Świnoujścia o 5.00, miały być w Górze – miejscowości na Śląsku, położonej 43 km na południe od Katowic – grubo po 11.00. Zdążyliby wtedy na spokojnie, między mszą a obiadem, zdjąć każdemu z nóżki gumową obrączkę i wrzucić ją do tulejki zegara służącego do rejestrowania czasu przylotu.

Zamiast tego...

16892

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Cieszę się, że mogłem to przeczytać.

Poprawiłbym tylko błędy ortograficzne i stylistyczne - nie wierzyła, nie wierzy, bo nie z czasownikami pisze się rozłącznie i nie ubiera się czapki, czy bluzy, tylko choinkę bombkami. Czapkę i bluzę się nakłada czy też zakłada. Poza tym świetne. Gratuluję.

To moim zdaniem zamierzona stylizacja. A pisownia łączna "niewierzyła" moim zdaniem wzmacnia wymowę tego "niewierzenia".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]