Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 48/2010
Data wydania:
28.11.2010
Numer wydania:
48
Rok wydania:
2010
Edytorial
Więcej światła
Ks. Adam Boniecki
Dla jesiennej mgły otulającej polskie dusze widzę jasny kontrapunkt: bezinteresowne działania tych, którym na sercu leży dobro.
Komentarze
NATO gładzi kanty
Andrzej Brzeziecki
Złośliwi powiedzieliby, że NATO od 20 lat zajmuje się odkrywaniem, iż "zimna wojna" należy do przeszłości. Po pierwsze jednak, Rosjanom zajmuje to…
Dlaczego nie ma antyświatów
Ks. Michał Heller
Fizykom z ośrodka badań jądrowych CERN pod Genewą udało się wytworzyć antywodór.
Unia bez budżetu
Anna Mackiewicz
W tym samym czasie, gdy unijne państwa wykazują finansową empatię dla zagrożonej bankructwem Irlandii, nie mogą dojść do porozumienia w sprawie…
Kraj
Zachmurzenie duże
Michał Kuźmiński
Brakuje światła, huczy wiatr, spada ciśnienie, rośnie za to rozdrażnienie, które potem w domach, na ulicach czy scenie politycznej skutkuje mrocznością i…
Meteopatia jest przereklamowana
Janusz Czapiński
Prof. Janusz Czapiński: Nie ma niczego przeklętego w polskim klimacie. Jest wiele przeklętych rzeczy w niektórych polskich odruchach kulturowych, tyle że efekt…
Innego światła nie będzie
Michał Olszewski
Szarość podszyta szaleństwem to mieszanka wybuchowa.
Dziewięć pomników prezydenta
Michał Majewski
,
Paweł Reszka
Współpracownicy Lecha Kaczyńskiego marzyli o jego wielkim pomniku. Wspólnie szlochali przy trumnie, ale potem się pokłócili, a teraz nastał czas dzielenia się…
Pamiętnik z okresu dojrzewania
Paweł Kowal
Paweł Kowal: Moja żona poszła wczoraj z dziećmi do lekarza. Pani doktor, która zawsze miała mi za złe, że byłem w PiS, wycałowała ją i gratulowała decyzji, ale…
Wiara
Góra Pana
O. Wacław Oszajca SJ
1. niedziela adwentu
CZYTANIA LITURGICZNE (28 XI – 5 XII)
1. NIEDZIELA ADWENTU: Iz 2, 1-5; Ps 122; Rz 13, 11-14; Mt 24, 37-44;
Wajeszew
Paweł Śpiewak
Księga Rodzaju 37, 1 - 40, 23
Pustynie Adwentu
Abp Józef Życiński
Niech się rozweselą pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie. (...) Bo trysną zdroje wód na pustyni i strumienie na stepie. Iz 35…
Przez wszystkie dni
Piotr Sikora
Jego nadejście, objawienie się, nie jest jednostkowym wydarzeniem. By w nim uczestniczyć, nie trzeba wychodzić z domu, biec gdzieś w poszukiwaniu specjalnych…
Lepsze posłuszeństwo niż nabożeństwo
Ks. Andrzej Draguła
Watykan od trzech dekad walczy "z" i "o" Opus Angelorum. Stowarzyszenie postawiło się poza Kościołem, wypaczając kult aniołów oparty o…
Dwa kosmosy
Ewa Kiedio
Czy chrześcijanie i muzułmanie potrzebują świątyń? To podstawowe z pytań poruszonych podczas spotkania "Kościół i meczet - miejsca świętowania chrześcijan…
16-22 XI
Biskupi apelowali o udział w wyborach samorządowych. W Przemyślu 21 listopada rano karty do urny wrzucił abp Józef Michalik: "Głosowanie to lekcja…
Cardinale Casimiro
TP/KAI
Nominacja kardynalska zobowiązuje do troski już nie tylko o Kościół lokalny, ale o losy Kościoła powszechnego, a także do ścisłej współpracy z papieżem w…
Watykan nie pęka
Artur Sporniak
Papież nie wypowiedział się w sprawie doktryny i nie zmienił nauczania o niemoralności używania prezerwatywy. Zmienił natomiast zdanie co do realistycznych…
Benedykt o prezerwatywach
Wojciech Pięciak
Papież zmienia nauczanie Kościoła w kwestii prezerwatyw - ogłosiły światowe media, powołując się na książkę Benedykta XVI. Żebyż to było takie proste...
Człowiek i instytucja
Wojciech Pięciak
Nigdy jeszcze papież nie zasiadł naprzeciw dziennikarza, aby odpowiadać - nieraz zaskakująco - na najtrudniejsze pytania. Ale rozczarują się ci, którzy…
Światłość świata
Benedykt XVI
Benedykt XVI: Statystyka nie może być standardem moralności. To okropne, gdy demoskopia staje się standardem decyzji politycznych i gdy polityk łypie okiem:…
Świat
Celtycki tygrys na kolanach
Teresa Stylińska
,
Patrycja Bukalska
Irlandia to kolejny po Grecji kraj strefy euro, który musi skorzystać z unijnej pomocy finansowej. Pojęcie "państwo upadłe", dotąd kojarzące się…
Sygnał ostrzegawczy
Leszek Balcerowicz
Prof. Leszek Balcerowicz: Sytuacja w strefie euro pokazuje, jak wielkim ryzykiem jest tolerowanie zagrożeń w finansach publicznych. Rozmawiała Patrycja Bukalska
Doświadczenie graniczne
Mae Sot to wieża Babel. Na każdym kroku uchodźcy z Birmy: Karenowie, Szanowie, Hindusi, Sikhowie, Nepalczycy, Bengalczycy. Muzułmanie, buddyści, chrześcijanie…
Nauka
Wszystko przez okna
Piotr Siergiej
Idea okien, za pomocą których intuicyjnie zarządza się zawartością komputera, wydaje się dzisiaj oczywista. Kto pamięta, że kiedyś komputerami sterowano przy…
Kultura
Scenariusz nienapisanego scenariusza
Inga Iwasiów
Inga Iwasiów: w książce Janusza Głowackiego jest zaskakująco dużo empatii. Więc może ta powieść najwięcej mówi o samym autorze jako kronikarzu męskich marzeń i…
Dobra pamięć
Lektor
Jan Józef Lipski: DZIENNIKI 1954-1957 - kolejna w ostatnim czasie pozycja przypominająca pięknego i niezwykłego człowieka: wybitnego historyka i krytyka…
Medytacyjna podróż ojczyźniana
Dariusz Nowacki
Stasiuk polonizuje Bałkany i bałkanizuje Polskę, ponieważ sądzi, że i tu, i tam dokonało się to samo dramatyczne przejście: od feudalizmu do globalnego…
16-22 XI
Laureaci nagród:
Empatia czy inżynieria
Agnieszka Sabor
W filmie "80064" Artur Żmijewski występuje w roli totalitarnego oprawcy, który uprzedmiotowił swojego bohatera, zadał mu cierpienie - w imię pamięci…
27 XI - 3 XII
Trans-akcja
Filmy z katakumb
Anita Piotrowska
Festiwal Filmy Świata wypełnia na naszym rynku niszę dystrybucyjną. Wiele znakomitych tytułów z Peru, Chile, Wietnamu, Chin czy Korei ma szanse tylko na…
Gabinet osobliwości
Jakub Woynarowski
Dudzińskiego inspiruje barwny żywioł współczesnej komercji. Jednak jego obrazy odzwierciedlają polskie, nieco melancholijne spojrzenie na szarżujący…
Felietony
O tym, co niepoliczalne
Wojciech Bonowicz
Weźmy pierwszy z brzegu fragment: "Nabożeństwa odprawia się z dostojeństwem i dokładnością. Celebracja liturgii jest gładka. Wszystko jest: godne…
Z dala
Jan Klata
Chodząc sobie ulicami mej macierzystej, z przeproszeniem, metropolii, co rusz natykałem się ostatnimi czasy na pewien intrygujący, jak by to po polsku wyrazić…
Zmysły
Pragnienia to moja specjalność
Kalina Błażejowska
Spokojny serial o pracownikach nowojorskiej agencji reklamowej, pozbawiony tempa "Dr. House’a" czy dreszczu "Dextera", z sezonu na sezon…