Reklama

Ładowanie...

Meteopatia jest przereklamowana

23.11.2010
Czyta się kilka minut
Prof. Janusz Czapiński: Nie ma niczego przeklętego w polskim klimacie. Jest wiele przeklętych rzeczy w niektórych polskich odruchach kulturowych, tyle że efekt owego kulturowego przekleństwa jest redukowany przez awans ekonomiczny. W Szwecji pieniądze szczęścia nie dają, u nas - ciągle jeszcze tak. Rozmawiał Marcin Żyła
Częstochowa / fot. Mark Power / Magnum / EK Pictures
M

Marcin Żyła: Czy zmiana pory roku ma wpływ na samopoczucie Polaków?

Janusz Czapiński: W mniejszym stopniu, niż się to nam wydaje. Z porami roku jest związana tylko tzw. depresja sezonowa, o stosunkowo łagodnym przebiegu, która stanowi tylko w niewielkim procencie przyczynę zamachów samobójczych. To nie jest do końca tak, że poważna depresja jest efektem słabej ekspozycji na światło słoneczne.

Dobra pogoda wywołuje jednak pozytywny nastrój. Gdy świeci słońce i jest ciepło, ludzie częściej przyznają, że są w lepszej formie. Czy istnieje korelacja między klimatem a wskaźnikiem szczęścia?

Tak, ale odwrotna do tej, której można by się spodziewać. Najbardziej szczęśliwi są mieszkańcy Skandynawii, najmniej - basenu Morza Śródziemnego. Nie powinniśmy brać za dobrą monetę typowych dla...

11590

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]