Reklama

Unia bez budżetu

Unia bez budżetu

23.11.2010
Czyta się kilka minut
W tym samym czasie, gdy unijne państwa wykazują finansową empatię dla zagrożonej bankructwem Irlandii, nie mogą dojść do porozumienia w sprawie przyszłorocznego budżetu całej wspólnoty. Po raz pierwszy od lat UE będzie miała prowizorium. Dla Polski i wielu innych krajów korzystających z dobrodziejstw unijnych funduszy to zła wiadomość: wszyscy dostaną mniej ze wspólnej kasy.
A

Ale jest to też informacja świadcząca o nie najlepszej kondycji samej Unii. Wspólnota przegrywa z partykularnymi interesami poszczególnych państw - tym razem z grupą bogatych tzw. płatników netto, w której jest np. Wielka Brytania. Wyspiarze właśnie tną swoje wydatki, aby ratować finanse publiczne przed katastrofą. Niepopularne decyzje rząd Camerona łatwiej wytłumaczy swoim wyborcom, gdy wykaże się walką z brukselskim "rozpasaniem".

Oczywiście unijni dyplomaci mają nadzieję graniczącą z pewnością - zwłaszcza gdy wypowiadają się publicznie - że do porozumienia budżetowego dojdzie najdalej za kilka miesięcy, może już nawet na grudniowym szczycie UE. Jednak znacznie lepiej byłoby trzymać kciuki nie za sam fakt uchwalenia budżetu, tylko aby dysponował on większymi funduszami. Obecnie budżet Unii to ledwie 1 proc. PKB wszystkich państw członkowskich. W realnych...

1401

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]