Reklama

Sygnał ostrzegawczy

Sygnał ostrzegawczy

23.11.2010
Czyta się kilka minut
Prof. Leszek Balcerowicz: Sytuacja w strefie euro pokazuje, jak wielkim ryzykiem jest tolerowanie zagrożeń w finansach publicznych. Rozmawiała Patrycja Bukalska
P

Patrycja Bukalska: Wiosną kraje strefy euro musiały ratować finanse Grecji, teraz pomoc otrzyma Irlandia. Pojawiło się pojęcie dla zwykłego obywatela abstrakcyjne: państwo w Unii Europejskiej może zbankrutować.

Leszek Balcerowicz: Dlaczego abstrakcyjne? Najpierw trzeba wyjaśnić, co znaczy bankructwo: to procedura prawna. Trzeba ją odróżnić od niewypłacalności, czyli sytuacji, gdy dłużnik nie honoruje swych zobowiązań. Dłużnikiem może być osoba fizyczna, firma lub państwo. Niewypłacalność państw już się zdarzała, np. wskutek gierkowskiej "bonanzy" Polska zadłużyła się tak bardzo, że w latach 80. staliśmy się krajem niezdolnym do obsługi i spłacania długów. W programie przyjętym po 1989 r. dążyliśmy do redukcji zadłużenia zewnętrznego, co się udało.

W potocznym rozumieniu bankructwo kojarzy się z osiedlowym sklepem,...

4937

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]