Reklama

Ładowanie...

Zachmurzenie duże

23.11.2010
Czyta się kilka minut
Brakuje światła, huczy wiatr, spada ciśnienie, rośnie za to rozdrażnienie, które potem w domach, na ulicach czy scenie politycznej skutkuje mrocznością i wzajemnym chłodem. Przygotujcie się na najgorszą porę roku: marcopad.
Ż

Żyjemy w kraju zachmurzonym wyraźnie ponad przeciętną - dr Witold Lenart, klimatolog i wicedyrektor Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym na Uniwersytecie Warszawskim, zagłębia się w meteorologiczne dane. - Średnie zachmurzenie w Polsce to ok. 65 proc. W krajach Europy Zachodniej wynosi ono 50-55 proc., a w niektórych rejonach, np. w południowych Włoszech, nawet 40 proc., czyli większość dni jest pogodnych. Dni pochmurnych, czyli takich, gdy zachmurzenie wynosi ponad 80 proc., jest ok. 160, czyli połowa roku w Polsce to pogoda barowa.

Dni pogodnych, kiedy zachmurzona jest mniej niż 1/5 nieba, mamy ok. 20-22. W wyjątkowych miejscach do 30. Niebo całkowicie bezchmurne zdarza się w Polsce do trzech dni w roku.

Ciężkie niebo

Jak tłumaczy klimatolog, zachmurzone niebo postrzegamy nie jako półkuliste...

15768

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]