Reklama

Ładowanie...

Celtycki tygrys na kolanach

23.11.2010
Czyta się kilka minut
Irlandia to kolejny po Grecji kraj strefy euro, który musi skorzystać z unijnej pomocy finansowej. Pojęcie "państwo upadłe", dotąd kojarzące się raczej z Afryką, nabiera nowego znaczenia w Europie.
I

Irlandia czy Italia? Jeśli ktoś nie był pewien, do którego z tych krajów odnosi się litera "I" w skrócie PIGS (ang. świnie) - dziś nie powinien żywić wątpliwości. Skrót ten, funkcjonujący dziś w europejskiej dyskusji i spopularyzowany przez kryzys, oznacza te kraje Unii Europejskiej, które są najmocniej zadłużone, najbardziej zagrożone załamaniem i najbardziej potrzebujące pomocy. "P" to Portugalia, "G" - Grecja, a "S" to Hiszpania (ang. Spain).

Irlandia prosi o pomoc

Jeszcze niedawno Irlandczycy upierali się, że "I" to nic innego jak Italia. Teraz okazuje się, że mimo wysokiego długu publicznego (117 proc. Produktu Krajowego Brutto), Włochy nie doświadczają specjalnych problemów. Natomiast Irlandia - z deficytem budżetowym w wysokości 14,4 proc. (maksimum, jakie dopuszcza unijny Pakt Stabilności i Rozwoju, wynosi 3 ...

15902

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]