Reklama

Celtycki tygrys na kolanach

Celtycki tygrys na kolanach

23.11.2010
Czyta się kilka minut
Irlandia to kolejny po Grecji kraj strefy euro, który musi skorzystać z unijnej pomocy finansowej. Pojęcie "państwo upadłe", dotąd kojarzące się raczej z Afryką, nabiera nowego znaczenia w Europie.
I

Irlandia czy Italia? Jeśli ktoś nie był pewien, do którego z tych krajów odnosi się litera "I" w skrócie PIGS (ang. świnie) - dziś nie powinien żywić wątpliwości. Skrót ten, funkcjonujący dziś w europejskiej dyskusji i spopularyzowany przez kryzys, oznacza te kraje Unii Europejskiej, które są najmocniej zadłużone, najbardziej zagrożone załamaniem i najbardziej potrzebujące pomocy. "P" to Portugalia, "G" - Grecja, a "S" to Hiszpania (ang. Spain).

Irlandia prosi o pomoc

Jeszcze niedawno Irlandczycy upierali się, że "I" to nic innego jak Italia. Teraz okazuje się, że mimo wysokiego długu publicznego (117 proc. Produktu Krajowego Brutto), Włochy nie doświadczają specjalnych problemów. Natomiast Irlandia - z deficytem budżetowym w wysokości 14,4 proc. (maksimum, jakie dopuszcza unijny Pakt Stabilności i Rozwoju, wynosi 3 ...

15902

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]