Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 33/2010
Data wydania:
15.08.2010
Numer wydania:
33
Rok wydania:
2010
Edytorial
Prezydent
Ks. Adam Boniecki
6 sierpnia nowy prezydent złożył ślubowanie. "...Tak mi dopomóż Bóg" - zakończył, i zabrzmiało to poważnie. Jako człowiek wierzący, prezydent…
Komentarze
Kumulacja opinii
Andrzej Brzeziecki
Śledząc prace komisji hazardowej - niczym w grze losowej - można było obstawić wynik jej prac z dużą pewnością trafienia, bo przedstawiciele każdej z partii…
Woda po horyzont
Michał Olszewski
Nie pozostaje nic innego, jak przyzwyczaić się do takich doniesień. Kilkadziesiąt deszczowych godzin, a życie mieszkańców miejscowości X położonej nad rzeką Y…
Kraj
Kwadratura krzyża
Jerzy Sosnowski
Istnieją cztery pola konfliktów: nauczanie religii w szkole, kwestie majątkowe, symbolika religijna i realny, choć nieformalny, wpływ Kościoła na stanowione…
Polityka milczenia
Aleksander Kwaśniewski
,
Bp Tadeusz Pieronek
,
Andrzej Zoll
O krzyżu przed Pałacem prezydenckim, o tym, czy Polska jest państwem wyznaniowym, o kondycji Kościoła, instrumentalizowanego przez polityków, a także o…
Przeniesienie to nie usunięcie
Z dużym zasmuceniem przeczytałem słowa redaktora naczelnego "TP" o "niefortunnej wypowiedzi pana prezydenta o usunięciu krzyża sprzed Pałacu…
Czarna dziura
Michał Majewski
Polska nie potrafi uporać się ze sprawą więzień CIA. Od pięciu lat sprawa ośrodków, w których miało dochodzić do tortur, tli się i wybucha na nowo. Od pięciu…
Władza na odpuście
Piotr Zaremba
Kaczyński, rządzący przez dwa lata, zrealizował jednak kilka reform. Tusk rządzi już trzy lata. Gdzie się podziała formacja kipiąca pomysłami i konkurująca z…
Tysiąc mil naukowej żeglugi
Jerzy Dziekoński
Na Suwalszczyźnie powstaje wyjątkowa mapa. Zamiast dróg, miejscowości, linii kolejowych i rozjazdów pojawi się na niej sieć wodnej roślinności, ptaków, prądów…
Wiara
W dwa ognie
Maciej Müller
,
Tomasz Ponikło
Trzy czwarte Polaków uważa, że Kościół daje właściwe odpowiedzi na pytania duchowe, ale niespełna jedna trzecia znajduje w nim odpowiedzi na zagadnienia…
Czytania liturgiczne 15 – 22 sierpnia 2010
20. NIEDZIELA ZWYKŁA, WNIEBOWZIĘCIE NMP: Ap 11, 19a; 12, 1. 3-6a. 10ab; Ps 45;
Spełnione marzenia
O. Wacław Oszajca SJ
20. NIEDZELA ZWYKŁA: Żydowscy egzegeci mówią, że przyczyną śmierci Mojżesza i jego rodzeństwa Miriam i Aarona był pocałunek Boga, co oznacza "bezpośrednie…
Szoftim
Paweł Śpiewak
Ks. Pwt. 16, 18-21, 9: W tej części Tory Mojżesz uczy, czym jest sprawiedliwość i jak ma być zaprowadzona (słowo "szoftim" oznacza właśnie…
Spacery dla wylęknionych
Abp Józef Życiński
O czwartej straży nocnej [Jezus] przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. (...) Piotr wyszedł z łodzi, i krocząc po wodzie, przyszedł do Jezusa. Lecz na widok…
Uniesienie
Dorota Szczerba
Maryja znalazła się w niebie wraz z ciałem. W niebie ma to samo ciało, które miała, chodząc po Jerozolimie i Nazarecie. Co to oznacza dla nas?
Ksiądz nie jest po to, żeby go okadzać
Bp Wiktor Skworc
Bp Wiktor Skworc: Powołaniu towarzyszą próby. Kiedy człowiek dzieli się swoją opowieścią, trzeba ją przyjąć. Nie bać się problemów, których do końca nie da się…
Przeboje zza klauzury
Józef Majewski
Muzyczny album francuskich benedyktynek zapewne stanie się światowym bestsellerem - jak dwa lata temu płyta austriackich cystersów.
3-9 sierpnia
Kto walczy z krzyżem
Świat
Bezzębna konwencja
Robert Stefanicki
Konwencja o zakazie bomb kasetowych ma zlikwidować broń, która zabija cywilów nawet kilkadziesiąt lat po zakończeniu działań wojennych. Polska nie chce jej…
Jugendamt niejedno ma imię
Teresa Stylińska
Europejskie służby socjalne są coraz częściej krytykowane. Słynna sprawa Wioletty z Błot Wielkich - chciano jej odebrać dziecko, uzasadniając to biedą i…
Rosja płonie
Anna Łabuszewska
Wielkie połacie centralnej części Rosji - wysuszone długotrwałym brakiem deszczu i wysokimi temperaturami - ogarnięte są pożarami. Jak "ręcznie zarządzany…
Historia
Idealiści spod trupiej bandery
Adam Węgłowski
Ponad dwieście lat temu wyprawa na Haiti zdziesiątkowała szeregi polskich legionistów i złamała ducha tych, którzy przeżyli. Niektórzy dawni idealiści…
Opowieść o człowieczeństwie
Patrycja Bukalska
Podczas II wojny światowej Polska była jedynym krajem okupowanej Europy, w którym za pomaganie Żydom groziła kara śmierci. Polacy mają najwięcej drzewek…
Nauka
Projektowanie w równowadze
Magdalena Rittenhouse
Nie wystarczy wykorzystywanie ekologicznych materiałów czy energooszczędnych technologii. Zrównoważony design odwołuje się także do emocji: zachwyca i…
Kultura
Co ty tutaj robisz?
Mikołaj Grynberg
Mikołaj Grynberg, fotografik: Wiesz, ja tam w piżamie chodziłem. Jak wariat. I siedziałem z laptopem na schodkach, i pisałem. No mówię ci - jak wariat.
Ocalony z PRL-u
Inga Iwasiów
Nadal nie wiem, kim był Iwaszkiewicz - oportunistycznym egoistą czy przenikliwym intelektualistą wybierającym mniejsze zło, zgodnie z doświadczeniem bogatego w…
Uczty bibliograficzne
Lektor
Paweł Kądziela: TWÓRCZOŚĆ ZBIGNIEWA HERBERTA. MONOGRAFIA BIBLIOGRAFICZNA - o przedwczorajszej nowości nikt dziś już nie pamięta, a książka wydana przed rokiem…
Requiem dla snów
Anita Piotrowska
"Incepcja" chce być czymś na kształt "Matriksa" naszej dekady. Z równą siłą zapładnia wyobraźnię, z podobną sugestywnością potrafi…
Palą Paryż!
Sebastian Frąckiewicz
"Krzyk ludu" przedstawia fatalistyczną i krwawą wizję Komuny Paryskiej. Pisana i rysowana z punktu widzenia przegranych: plebsu, przestępczego…
3-9 sierpnia
GN
Zmarł historyk Tony Judt
14-20 sierpnia
Historia miłosna
Felietony
O, włodarze, nie te tony!
Jan Klata
Dobrze jest czasem rzucić na siebie okiem z zewnątrz, aby uzyskać nieco perspektywy globalnej.
Pouczony
Wojciech Bonowicz
Od uprzejmego policjanta, który mnie zatrzymał między Kielcami a Jędrzejowem, dowiedziałem się, że kierowca rozmawiający przez komórkę stanowi większe…
O czym innym
Józefa Hennelowa
W atmosferze dramatycznych komunikatów o zatopionych nagle miasteczkach na Dolnym Śląsku i obrazów zasnuwanej dymami pożarów Moskwy, przy akompaniamencie…
6 sierpnia 2010
Marian Stala
1 W piątek, 6 sierpnia, odbyło się kolejne spotkanie sejmowego zespołu do spraw katastrofy smoleńskiej. Swą obecnością zaszczycił je prezes Prawa i…
Zmysły
Jaskółka na szklanej wodzie
Kalina Błażejowska
Najpopularniejszym zestawieniem kolorów skarpetek był "szczypiorek na jajecznicy", czyli jaskrawa zieleń połączona z ostrą żółcią. Pasowały do tego…
Dodatki w numerze TP 33/2010
Noc Cracovia Sacra 2010 (33/2010)
Noce osobliwości pełne
Stanisław Dziedzic
Krakowskie Noce, choć organizowane pod Wawelem od zaledwie kilku lat, cieszą się już nie tylko w kraju, ale i za granicą, stale wzrastającym zainteresowaniem.…
Noc Cracovia Sacra
Jacek Majchrowski
Noc Cracovia Sacra to nadzwyczajny czas, w którym otwierają się podwoje krakowskich świątyń, klasztorów i zakonów, ukazując niezwykłe bogactwo kryjących się tu…
Księga z kamienia
Anna Niedźwiedź
Anna Niedźwiedź, antropolog: O genius loci Krakowa od początku w dużej mierze świadczyła obecność świętych i błogosławionych. A przeżyliśmy okresy, kiedy…
Święty Dziwak
Ks. Andrzej Luter
Andrzej Barański to reżyser osobny, outsider polskiego kina. Ma jednak wielu zagorzałych wielbicieli. Jego wyrafinowane artystycznie filmy przedstawiają…
Bohater mozartowskiego moralitetu
Jolanta Münch
"Powinność pierwszego przykazania" to "zrazu oziębły, potem gorliwy chrześcijanin", o którego duszę toczy się nieustanna walka.