Reklama

Tysiąc mil naukowej żeglugi

10.08.2010
Czyta się kilka minut
Na Suwalszczyźnie powstaje wyjątkowa mapa. Zamiast dróg, miejscowości, linii kolejowych i rozjazdów pojawi się na niej sieć wodnej roślinności, ptaków, prądów i głębokości jednego z najpiękniejszych polskich jezior - Wigier. Niecodziennym kreślarzem jest stowarzyszenie Człowiek i Przyroda, mecenatu zaś podjęły się Fundusze Europejskie.
Wigry – widok na Ploso Szyja z Zatoka Cieszkinajki / fot. Lech Krzysztofiak
W

Wyobraźmy sobie jezioro. Niecka wypełniona wodą, o mniej lub bardziej regularnych kształtach. Wokół sitowie lub piaszczyste plaże. Brzegi porośnięte lasem albo otoczone łąkami i łanami zbóż. Klasyczny obrazek, pocztówka z wakacji, jakich tysiące. Może być z żaglówkami i odpryskami promieni słonecznych odbijających się od tafli. Wystarczy jednak wypowiedzieć zaklęcie - nazwę "Wigry" i kiczowaty pejzaż ulega zniszczeniu, rozpada się niczym puzzle rozsypane ręką pięciolatka. W to miejsce wyrasta jezioro jezior, gdzie każda kolejna część jest niczym odrębny, inny akwen.

"S" jak Suwalszczyzna

Kilkanaście tysięcy lat temu na Suwalszczyźnie działał twórca, który wywarł największy wpływ na te ziemie - lodowiec. I na próżno szukać mauzoleum z bryłą lodu za szkłem. Jest jednak muzeum, które blisko dwadzieścia lat temu powstało na cześć...

14962

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]