Tysiąc mil naukowej żeglugi

Wyobraźmy sobie jezioro. Niecka wypełniona wodą, o mniej lub bardziej regularnych kształtach. Wokół sitowie lub piaszczyste plaże. Brzegi porośnięte lasem albo otoczone łąkami i łanami zbóż. Klasyczny obrazek, pocztówka z wakacji, jakich tysiące. Może być z żaglówkami i odpryskami promieni słonecznych odbijających się od tafli. Wystarczy jednak wypowiedzieć zaklęcie - nazwę "Wigry" i kiczowaty pejzaż ulega zniszczeniu, rozpada się niczym puzzle rozsypane ręką pięciolatka. W to miejsce wyrasta jezioro jezior, gdzie każda kolejna część jest niczym odrębny, inny akwen.
"S" jak Suwalszczyzna
Kilkanaście tysięcy lat temu na Suwalszczyźnie działał twórca, który wywarł największy wpływ na te ziemie - lodowiec. I na próżno szukać mauzoleum z bryłą lodu za szkłem. Jest jednak muzeum, które blisko dwadzieścia lat temu powstało na cześć...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]