Reklama

Ładowanie...

Polityka milczenia

10.08.2010
Czyta się kilka minut
O krzyżu przed Pałacem prezydenckim, o tym, czy Polska jest państwem wyznaniowym, o kondycji Kościoła, instrumentalizowanego przez polityków, a także o perspektywach polskiego zapateryzmu dyskutują Aleksander Kwaśniewski, bp Tadeusz Pieronek i Andrzej Zoll. Rozmawiali ks. Adam Boniecki i Piotr Mucharski
Od lewej: Andrzej Zoll, bp Tadeusz Pieronek, Piotr Mucharski, ks. Adam Boniecki i Aleksander Kwaśniewski, Warszawa, 6 sierpnia 2010 r. / fot. Wojciech Gadomski
K

Ks. Adam Boniecki, Piotr Mucharski: Obecność symboli religijnych w miejscach publicznych. Finansowanie budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Nauczanie religii w szkołach i działalność Komisji Majątkowej. Przekonanie, że rząd ulega presji Kościoła - jak choćby w kwestii in vitro. Oczekiwanie od Kościoła, żeby zdecydowanie wkroczył w spór o krzyż przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie... W związku z tym ostatnim sporem poprzednie tematy powracają ze zdwojoną siłą. W konkordacie jest zapis, że państwo i Kościół są niezależne i autonomiczne, lecz z woli Kościoła nie ma tam mowy o ich rozdziale.

Zaprosiliśmy Panów do rozmowy, ponieważ jesteście autorami regulacji prawnych, dotyczących stosunków państwo-Kościół w Polsce. Zacznijmy od kwestii najbardziej aktualnej: czy spór o krzyż jest problemem Kościoła czy państwa?

...

22452

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]