Reklama

Polityka milczenia

Polityka milczenia

10.08.2010
Czyta się kilka minut
O krzyżu przed Pałacem prezydenckim, o tym, czy Polska jest państwem wyznaniowym, o kondycji Kościoła, instrumentalizowanego przez polityków, a także o perspektywach polskiego zapateryzmu dyskutują Aleksander Kwaśniewski, bp Tadeusz Pieronek i Andrzej Zoll. Rozmawiali ks. Adam Boniecki i Piotr Mucharski
Od lewej: Andrzej Zoll, bp Tadeusz Pieronek, Piotr Mucharski, ks. Adam Boniecki i Aleksander Kwaśniewski, Warszawa, 6 sierpnia 2010 r. / fot. Wojciech Gadomski
K

Ks. Adam Boniecki, Piotr Mucharski: Obecność symboli religijnych w miejscach publicznych. Finansowanie budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Nauczanie religii w szkołach i działalność Komisji Majątkowej. Przekonanie, że rząd ulega presji Kościoła - jak choćby w kwestii in vitro. Oczekiwanie od Kościoła, żeby zdecydowanie wkroczył w spór o krzyż przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie... W związku z tym ostatnim sporem poprzednie tematy powracają ze zdwojoną siłą. W konkordacie jest zapis, że państwo i Kościół są niezależne i autonomiczne, lecz z woli Kościoła nie ma tam mowy o ich rozdziale.

Zaprosiliśmy Panów do rozmowy, ponieważ jesteście autorami regulacji prawnych, dotyczących stosunków państwo-Kościół w Polsce. Zacznijmy od kwestii najbardziej aktualnej: czy spór o krzyż jest problemem Kościoła czy państwa?

...

22452

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]