Reklama

Ładowanie...

Szoftim

10.08.2010
Czyta się kilka minut
Ks. Pwt. 16, 18-21, 9: W tej części Tory Mojżesz uczy, czym jest sprawiedliwość i jak ma być zaprowadzona (słowo "szoftim" oznacza właśnie sprawiedliwość). Nakazuje swemu ludowi, by ustanowił sędziów i urzędników we wszystkich miastach.
"

"Oni sądzić będą lud sądem sprawiedliwym. Nie będziesz naginał prawa, nie będziesz stronniczy i podarku nie przyjmiesz, gdyż podarek zaślepia oczy mędrców... Dąż wyłącznie do sprawiedliwości, byś żył i posiadł ziemię, którą ci daje Pan, Bóg twój" (16, 18-20). Gdy naród stanął na granicy swych przyszłych ziem, przyszedł moment, by to, co było niemal utopijnym ideałem, przełożyć na konkretne rozwiązania, pamiętając, że sędziowie bywają zaślepieni, świadkowie w sądzie tendencyjni, a winni chcą uciec przed wyrokiem. Uderza w cytowanym fragmencie powtórzenie słowa: sprawiedliwość (czego polskie tłumaczenia z niejasnych powodów nie oddają). Dlaczego tak zostało zapisane?

Talmudyczna interpretacja jest w tym względzie jednoznaczna: "Nasi rabini nauczali »dąż do sprawiedliwości«, co oznacza: podążaj za mężami uczonymi do ich akademii". Nakazane jest: studiuj w ...

4372

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]