Reklama

O czym innym

10.08.2010
Czyta się kilka minut
W atmosferze dramatycznych komunikatów o zatopionych nagle miasteczkach na Dolnym Śląsku i obrazów zasnuwanej dymami pożarów Moskwy, przy akompaniamencie rodzimych konferencji prasowych polityków zanadto przypominających odgłosy z frontu, czytam w "Gościu Niedzielnym" (nr 31) wyodrębniony cytat z homilii przewodniczącego Episkopatu Polski: "Jeśli Polska nie będzie miała świętych, w najbliższych latach zginie jako naród. Sami fachowcy nie wystarczą".
P

Proroctwo? Jak je rozumieć? Nie wiem, z jaką intencją chciała je tak podkreślić redakcja "Gościa". Ale czytam z głębokim zdziwieniem i niedowierzaniem. Bo natychmiast myślę o tych wszystkich świętych Polakach, którzy tak czy inaczej obecni byli w moim własnym życiu, a których dziś już możemy wszyscy w Polsce czcić jako świętych czy błogosławionych. Maksymilian Kolbe i siostra Faustyna, ksiądz Michał Sopoćko i biskup Jerzy Matulewicz, a przede wszystkim ksiądz Jerzy Popiełuszko...

A nadto cały szereg tych, do których nie tylko ja zwracam się już teraz jako do pośredników między nami a Bogiem, choć Kościół jeszcze nie wydał ostatecznych dekretów: ksiądz Władysław Bukowiński (apostoł Kazachstanu), księża z Lasek (Korniłowicz, bracia Fedorowiczowie), siostry z Lasek (od matki Czackiej poczynając), ksiądz Jan Zieja, męczennik ksiądz Henryk Hlebowicz (apostoł...

1569

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]