Reklama

Bezzębna konwencja

Bezzębna konwencja

10.08.2010
Czyta się kilka minut
Konwencja o zakazie bomb kasetowych ma zlikwidować broń, która zabija cywilów nawet kilkadziesiąt lat po zakończeniu działań wojennych. Polska nie chce jej podpisać - z powodu Rosji.
T

Thoummy Silamphan z Laosu miał osiem lat, gdy podczas kopania pędów bambusa uderzył łopatą w ładunek wybuchowy. - Obudziłem się następnego dnia w szpitalu, bez lewej ręki - opowiada. Wspierany przez rodzinę, zdołał skończyć szkołę. Dziś jest jednym z rzeczników zakazu bomb kasetowych. Większość z 20 tys. jego rodaków, którzy w podobny sposób zostali okaleczeni lub zabici, nie miała tyle szczęścia w nieszczęściu. - Marzyłem, żeby zostać lekarzem. Teraz nie mogę znaleźć nawet prostej pracy - skarży się Bounmy Vijaek, który stracił rękę w tym samym czasie, co Thoummy.

W latach 1964-73 Amerykanie bombardowali Laos, chcąc odciąć linie zaopatrzenia dla sił komunistycznych w Wietnamie. Spadło tu ponad 2 mln ton bomb - więcej niż na Niemcy i Japonię podczas II wojny światowej. Koniec konfliktu nie oznaczał końca koszmaru. Do bombardowań używano broni kasetowej: bomba...

9564

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]