Reklama

Spacery dla wylęknionych

Spacery dla wylęknionych

10.08.2010
Czyta się kilka minut
O czwartej straży nocnej [Jezus] przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. (...) Piotr wyszedł z łodzi, i krocząc po wodzie, przyszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i zaczął tonąć. Mt 14, 25-30.
P

Pojęcie "czwartej straży nocnej" dotyczyło okresu między trzecią a szóstą rano. Wtedy to, nim zaświta poranek, u osób czuwających daje szczególnie znać o sobie całonocne zmęczenie. Zapewne nie jest to czas na składanie wizyt. Może jednak Jezus przychodzi o tej właśnie porze, by przygotować swych uczniów do czekania na brzask wielkanocnego poranka.

Gdyby Szymon Piotr siedział wtedy spokojnie w łodzi, uznając, że zmęczenie i niewyspanie prowadzi u niego do urojeń, nie przeżyłby dramatycznej sytuacji, w której wydawało mu się, że tonie. Wyszedł przed szereg, by dojść po falach do Jezusa, i zapłacił cenę swej odwagi. Ale gdyby nie zdobył się na tę odwagę, Ewangelia byłaby uboższa o piękne świadectwo jego wiary.

Spacery po falach bywają nadzwyczaj rzadko praktykowane przez rybaków ceniących doświadczenie i realizm. To, że Szymon Piotr zdobył się na...

1541

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]