Reklama

Co ty tutaj robisz?

Co ty tutaj robisz?

10.08.2010
Czyta się kilka minut
Mikołaj Grynberg, fotografik: Wiesz, ja tam w piżamie chodziłem. Jak wariat. I siedziałem z laptopem na schodkach, i pisałem. No mówię ci - jak wariat.
Zdjęcie Mikołaja Grynberga z cyklu „Auschwitz – Co ja tu robię?”
J

Justyna Dąbrowska: Kiedy pierwszy raz usłyszałeś o Auschwitz?

Mikołaj Grynberg: Dokładnie nie pamiętam, ale wiem, że to było u dziadków, bo dziadek miał numer, a babcia Perełka miała bliznę po numerze. Mówili mi, że to jest numer jakiegoś telefonu, że jest zapisany, żeby nie zapomnieć. A potem już wiedziałem, jak wyglądają numery telefonów i coś mi tu nie pasowało, i wtedy się okazało, że oni byli w obozie. Musiałem mieć jakieś dziesięć lat, jeśli nie mniej.

Mniej?

Dziesięć lat to trzecia klasa, tak? Nie, to musiałem mieć mniej, bo zostawałem u nich na weekendy i spałem z nimi w łóżku. I ciągle widziałem ten numer.

Terapia fotografią

"Młody fotograf, z natury pogodny i towarzyski, zaczął jeździć do Oświęcimia po wielokroć. Wnuk...

16622

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]