Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 01/2010
Data wydania:
03.01.2010
Numer wydania:
01
Rok wydania:
2010
Edytorial
Dwadzieścia dwa dekrety
Ks. Adam Boniecki
Jeśli beatyfikacje i kanonizacje wskazują drogi do świętości, to znaczy, że są one rozmaite i jest ich wiele. Ale i tak musimy szukać swojej własnej drogi.
Głuche uczucie niechęci
Ks. Adam Boniecki
Kiedy odwiedzam teren byłego obozu zagłady w Oświęcimiu, zawsze myślę o moich bliskich, którzy tam byli, o tych, którzy przeżyli i nie opowiadali, o tych,…
Komentarze
Precedensowa skarga
Wojciech Pięciak
Jak na wagę sprawy, pismo procesowe jest krótkie: sześć stron, wydrukowanych dużą czcionką. Adresat: austriacki Trybunał Konstytucyjny. Nadawca nie został…
USA: rewolucja w zdrowiu
Magdalena Rittenhouse
Spory, targi i awantury toczyły się blisko rok. Rzucano obelgami, dochodziło do rękoczynów. Kiedy wreszcie w Wigilię o siódmej rano, po 25 dniach obrad, w…
Kraj
Życie na kredycie
Ryszard Holzer
Jarosław Kaczyński raz jeszcze ugryzł żubra: żądając komisji śledczej w sprawie afery hazardowej, zdynamizował nieruchawą polską politykę.
Cegła z Birkenau
Marek Kucia
Prof. Marek Kucia: Jeszcze dekadę temu z badań wynikało, że istotne jest rozróżnienie między Auschwitz jako miejscem cierpienia Polaków, a miejscem zagłady…
Nie wie lewica, gdzie jest prawica?
Jarosław Flis
Prawicowej samoidentyfikacji elektoratu w Polsce towarzyszy przekonanie o kluczowej roli państwa w gospodarce.
Wiara
Iść tam, gdzie jest trudniej
Brat Alois
Brat Alois, przeor Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé: Jezus podziwia otwarcie na dobro ludzi nieznających Boga. Jako chrześcijanie musimy z uwagą rozglądać się,…
Kościół pojednania
Joanna Bątkiewicz-Brożek
To jedno z najniezwyklejszych zjawisk chrześcijaństwa naszych czasów - pisał Jerzy Turowicz. Fenomen Taizé, nie zawsze dobrze w Kościele rozumiany, od 60 lat…
32. Europejskie Spotkanie Młodych w Poznaniu
TP
Wtorek 29 grudnia
Czytania liturgiczne 3 - 10 stycznia 2010 r.
DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM: Syr 24, 1-2. 8-12; Ps 147; Ef 1, 3-6. 15-18; J 1, 1-18;
Mikec
Paweł Śpiewak
Księga Rodzaju 41, 1-44, 17
Bóg zmaterializowany
O. Wacław Oszajca SJ
Bóg jest niezmienny, Stworzyciel, Pierwszy Poruszyciel, Przyczyna Przyczyn, Niewidzialny i Wszechmogący - to wszystko, i wszystko inne, co tylko można o Bogu…
Mesjasz bezpartyjnych
Abp Józef Życiński
Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie się ma…
Prostowanie niepokornych
Józef Majewski
"Dialog w stylu Pearl Harbor" - tak część amerykańskich zakonnic określiła bezprecedensową wizytację apostolską Watykanu we wszystkich żeńskich…
„Za kogo Mnie uważacie?”
Ks. Dariusz Gardocki SJ
Jakie są granice w literacko-historycznym odczytywaniu Ewangelii? Czy nauka może podważyć prawdy wiary?
Memento poświąteczne
Ks. Adam Boniecki
Dewastacji środowiska Benedykt XVI nie pozwala usprawiedliwiać słowami "Czyńcie sobie ziemię poddaną".
Świadek wiary radosnej
Wojciech Bonowicz
Mówią o nim: "Leon zawodowiec". Żartobliwie - i z uznaniem. Znam wielu takich, którzy wysłuchawszy opowieści o czyichś rozterkach, powiedzieliby:…
Wspólny kurs
Abp Damian Zimoń
Abp Damian Zimoń: Umiłowanie krzyża to coś specyficznie chrześcijańskiego. Małżonkowie przypominają Kościołowi, co to znaczy umierać z miłości dla tych,…
16 - 27 grudnia 2009
STOLICA APOSTOLSKA
Świat
Co czeka świat w 2010 roku
TP
Jakie nadzieje i lęki towarzyszą mieszkańcom globu u progu nowego roku? Dlaczego Serbowie się cieszą, a Bośniacy smucą? Czego boją się Niemcy? Czy Amerykanie…
Rolnictwo, głupcze
Robert Stefanicki
Widmo nowego kryzysu żywnościowego przywróciło rolnictwu rangę światowego priorytetu - i pogrzebało wiarę, że najlepszą receptą na głód są wolny rynek oraz…
Historia
Polska Piastów kontra Polska Jagiellonów
Krzysztof Strachota
Historia, zwłaszcza odległa, rzadko przekłada się bezpośrednio na teraźniejszość. Ale kusi sugestywnością obrazów i narodowych mitów. Jak przywoływane dziś…
Nauka
Tykający laser
Piotr Wasylczyk
Uczymy się mierzyć czas coraz dokładniej, a dzięki temu coraz dokładniejsze są także wzorce innych miar, np. długości. Prace polskich naukowców mogą tu…
Kultura
Wielkie łowy
Tadeusz Sławek
Nic nie może być niebezpieczniejsze dla autorytetu, jak pragnienie odegrania głównej roli, pozostanie na scenie w świetle jupiterów, piastowanie godności i…
Czarna żółć
Jakub Momro
Książka Kilbansky’ego, Panofsky’ego i Saxla to bez wątpienia jedna z najważniejszych książek humanistycznych drugiej połowy dwudziestego wieku. Teraz wreszcie…
Historia i histeria
Marek Bieńczyk
Marek Bieńczyk, pisarz: Jak bardzo krucha jest społeczna praca żałoby, unaoczniła kradzież napisu z oświęcimskiej bramy. Skandal polegał nie tylko na samym…
Rozmowy poetów
Lektor
POECI CZYTAJĄ HERBERTA - kiedyś "Tygodnik" uczcił sześćdziesiąte urodziny Zbigniewa Herberta, publikując dedykowane mu wiersze autorstwa wybitnych…
Przywracanie Sontag
Wojciech Nowicki
W tym pełnym wiedzy i pasji, znakomicie napisanym rozmyślaniu nie brak kąśliwych uwag na temat fotografii. Sontag widzi jej plusy, ale na chłodno przygląda jej…
Artur Szlosarek - W szczelnym obiegu
Artur Szlosarek
W szczelnym obiegu
Literatura, człowiek, ludzkość
Przemysław Czapliński
Nowy przekład opowiadania Melville’a i zawarta w nim słynna formuła "Wolałbym nie" stały się wyzwaniem rzuconym polskiej literaturze.
Blizna po matce
Anita Piotrowska
Gorzkie mleko: Swoją osobliwość zawdzięcza film Llosy karnawałowemu pomieszaniu porządków: życie i śmierć, cierpienie i pasja zamieniają się miejscami bądź…
16 - 27 grudnia 2009
2. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia
2 - 8 stycznia 2010
Wszystko gra
Felietony
Rada
Ewa Szumańska
Zaczął się właśnie rok, który kończy się zerem. Pewien znajomy numerolog powiedział mi kiedyś, że w latach kończących się zerem wydarza się zawsze pewna…
Filozofia sądzenia
Marian Stala
W "Rzeczpospolitej" z 15 grudnia 2009 r. znalazłem artykuł dra Bogdana Dziobkowskiego, adiunkta w Instytucie Filozofii UW, pod rzucającym się w oczy…
Ostatni węzeł
Wojciech Bonowicz
Jakiś czas temu dostałem list od pana Krzysztofa Nowakowskiego z Warszawy. Opisuje on pewną rodzinną historię. Na końcu stawia pytanie, nie oczekując zresztą…
I co dalej?
Józefa Hennelowa
Tygodnik Powszechny" sprawił swoim Czytelnikom szczególny prezent - przedgwiazdkowy zresztą. Była to wkładka zatytułowana "Bioetyka katolicka",…
Zmysły
Tajemnica naszego sukcesu
Marcin Wicha
Oto raport specjalisty przysłanego przez międzynarodowe instytucje finansowe dla zbadania źródeł polskiego sukcesu gospodarczego.