Reklama

Przywracanie Sontag

Przywracanie Sontag

28.12.2009
Czyta się kilka minut
W tym pełnym wiedzy i pasji, znakomicie napisanym rozmyślaniu nie brak kąśliwych uwag na temat fotografii. Sontag widzi jej plusy, ale na chłodno przygląda jej się podejrzliwie. (Czy eseista może mieć większe zalety?)
Ż

Żeby do książki Susan Sontag "O fotografii" dobrać się głębiej, trzeba zacząć od Flauberta. I to od "Bouvarda i Pécucheta", której częścią miał być "Słownik komunałów" - mądrości ludowe spisywane najpierw w listach, później przerabiane, odrzucane; ich spis miał się stać encyklopedią myśli wyślizganych jak kamyki, w ciągłym obrocie, tak powszechnych, że niezauważalnych (a za podtytuł mają "Rejestr myśli wytwornych". Kiedy się temu rejestrowi przypatrzeć, przychodzi na myśl, że niewiele się w kwestii myślowej wytworności zmieniło. "Diamenty - Skończy się na tym, że będą je fabrykować. I pomyśleć, że to nic innego, jak węgiel! Gdybyśmy tak znaleźli diament w postaci naturalnej - nie schylilibyśmy się nawet!" - przeł. Jan Gondowicz). Więc żeby dobrać się Sontag do mięsa, trzeba zedrzeć skorupy, poczynając od tych, które przywarły najsilniej.

Po pierwsze Sontag,...

12374

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]