Reklama

Polska Piastów kontra Polska Jagiellonów

Polska Piastów kontra Polska Jagiellonów

28.12.2009
Czyta się kilka minut
Historia, zwłaszcza odległa, rzadko przekłada się bezpośrednio na teraźniejszość. Ale kusi sugestywnością obrazów i narodowych mitów. Jak przywoływane dziś koncepcje polityki "piastowskiej" i "jagiellońskiej" - mające opisać aktywność Polski wobec Wschodu i Zachodu - mają się do rzeczywistości?
/fot. Panthermedia
P

Pani Profesor Jolancie Kowalewskiej

Minister Radosław Sikorski nie był ani pierwszy, ani - zapewne - ostatni, gdy w jednym ze swych wystąpień przywrócił debacie publicznej pojęcie - w jego ustach mające nobilitować - "piastowskiej koncepcji polskiej polityki zagranicznej". Idea chwyciła i mieliśmy przez chwilę debatę, przywołującą i kontrastującą tradycję "piastowską" oraz "jagiellońską" (lub Giedroycia/Mieroszewskiego). Wypowiadający się w niej politycy z różnych partii chętnie sięgali po historyczne kostiumy. Potem debata ucichła - do czasu, aż ktoś znów odwoła się do "tradycji piastowskiej" (lub "jagiellońskiej").

Dychotomia nie jest oczywiście nowa: odwoływano się do niej co najmniej od XIX w. Później, już w wieku XX, przywoływali ją Piłsudski i Polska Partia Socjalistyczna ("jagiellończycy") oraz endecy i partie chłopskie ("piastowie")....

20787

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]