Reklama

Ładowanie...

Polska Piastów kontra Polska Jagiellonów

28.12.2009
Czyta się kilka minut
Historia, zwłaszcza odległa, rzadko przekłada się bezpośrednio na teraźniejszość. Ale kusi sugestywnością obrazów i narodowych mitów. Jak przywoływane dziś koncepcje polityki "piastowskiej" i "jagiellońskiej" - mające opisać aktywność Polski wobec Wschodu i Zachodu - mają się do rzeczywistości?
/fot. Panthermedia
P

Pani Profesor Jolancie Kowalewskiej

Minister Radosław Sikorski nie był ani pierwszy, ani - zapewne - ostatni, gdy w jednym ze swych wystąpień przywrócił debacie publicznej pojęcie - w jego ustach mające nobilitować - "piastowskiej koncepcji polskiej polityki zagranicznej". Idea chwyciła i mieliśmy przez chwilę debatę, przywołującą i kontrastującą tradycję "piastowską" oraz "jagiellońską" (lub Giedroycia/Mieroszewskiego). Wypowiadający się w niej politycy z różnych partii chętnie sięgali po historyczne kostiumy. Potem debata ucichła - do czasu, aż ktoś znów odwoła się do "tradycji piastowskiej" (lub "jagiellońskiej").

Dychotomia nie jest oczywiście nowa: odwoływano się do niej co najmniej od XIX w. Później, już w wieku XX, przywoływali ją Piłsudski i Polska Partia Socjalistyczna ("jagiellończycy") oraz endecy i partie chłopskie ("piastowie")....

20787

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]