Reklama

Literatura, człowiek, ludzkość

Literatura, człowiek, ludzkość

28.12.2009
Czyta się kilka minut
Nowy przekład opowiadania Melville’a i zawarta w nim słynna formuła "Wolałbym nie" stały się wyzwaniem rzuconym polskiej literaturze.
/ William Whitehurst/Corbis
W

W 1853 r. pojawił się w literaturze amerykańskiej niepozorny bohater. Wyłonił się znikąd i w nicość wkrótce odszedł. Zostało po nim pozornie proste zdanie "Wolałbym nie". O zdaniu tym pisali wielcy filozofowie - Agamben, Badiou, Baudrillard, Deleuze, Derrida, Hardt, Negri, Ranci?re, Žižek - dostrzegając w nim wyzwanie na miarę innego świata. Lepszego.

"O, Bartleby! O, ludzkości!"

Tytułowy bohater opowiadania Hermana Mellville’a "Bartleby, the scrivener" był kopistą zatrudnionym w biurze prawniczym. Pilnie i sumiennie wypełniał swoje zadania, aż do momentu, gdy otrzymał polecenie, które wymagało wyjścia zza parawanu. Wówczas wypowiada swoje skromne, ciche, lecz stanowcze "Wolałbym nie". Odtąd będzie tak odpowiadał na wszystko: na groźby, na ofertę lepszej zapłaty, na propozycję zamieszkania razem z pracodawcą w jego domu...

23485

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]