Reklama

Ładowanie...

Marne szanse dzieci ze wsi

07.01.2023
Czyta się kilka minut
W Polsce wyrównywanie szans młodzieży z miasta i wsi wciąż jest fikcją. Janko Muzykant prawie zawsze przegra z dzieckiem miejskim, którego rozwój od urodzenia wspierają rodzice.
Muzyczne przejście dla pieszych przy szkole muzycznej w Łomży. Lipiec 2020 r. / MAREK MALISZEWSKI / REPORTER
M

Małgorzata w organizacji pozarządowej zajmuje się projektami edukacyjnymi, których celem jest wyrównywanie szans. W ostatnich latach działa na terenach byłych PGR-ów, przede wszystkim w województwach dolnośląskim, zachodniopomorskim i lubuskim.

– Czy historia opisana przez Sienkiewicza w „Janku Muzykancie” mogłaby wydarzyć się dziś w Polsce? – pytam.

– Z pewnością – mówi Małgorzata. I wyjaśnia, że dziś uzdolniony muzycznie chłopiec nie musiałby oczywiście zakradać się do dworu, by posłuchać muzyki klasycznej: wystarczy przecież włączyć odpowiedni kanał na YouTube. I też nikt nie pobiłby go na śmierć za to, że dotknął skrzypiec. Ale równocześnie dodaje: – Spotkałam wiele utalentowanych dzieci, których dziadkowie, rodzice, a czasem nawet lokalny ksiądz uważali, że rozwijanie pasji – muzycznej, teatralnej, plastycznej, sportowej – jest fanaberią. „Lepiej weź się w garść...

15813

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/polska-szkola-6502

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]