Reklama

Ładowanie...

Ciąża systemowo zagrożona

14.11.2022
Czyta się kilka minut
Konflikt w warszawskiej klinice, do której przyjeżdżają kobiety z całej Polski, ukazuje skalę kryzysu polskiego położnictwa. Może się on jeszcze zaostrzyć, bo młodzi lekarze unikają tej specjalizacji. Boją się procesów.
Inkubator neonatologiczny REINER RIEDLER / ANZENBERGER / FORUM
P

Prof. Mirosław Wielgoś wygrał konkurs na stanowisko kierownika I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zdobył poparcie komisji konkursowej oraz Rady Wydziału – wygrał głosami 117 do 40. Jednak rektor WUM, prof. Zbigniew Gaciong zgłosił votum separatum i powierzył stanowisko prof. Arturowi Ludwinowi, lekarzowi z Collegium Medicum UJ. Taką możliwość dała mu reforma ministra Jarosława Gowina.

Choć zespół prof. Wielgosia (krajowego konsultanta ds. perinatologii i byłego rektora WUM) próbował od decyzji się odwołać i został wsparty przez środowisko medyczne, prof. Gaciong pozostał przy swoim zdaniu. Efekt jest taki, że w obliczu rektorskiego wotum nieufności prof. Wielgoś złożył wypowiedzenie i z końcem roku rozstaje się z kliniką przy Starynkiewicza. Wraz z nim odejdą lekarze pracujący tam kilka dekad i młodzi adepci medycyny;...

15946

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]