Reklama

Afganistan

Talibski bojownik podczas piątkowej modlitwy w meczecie, Kabul, 17 września 2021 r. / fot. AP / Associated Press / East News

REPORTAŻE I KORESPONDENCJE PAWŁA PIENIĄŻKA, ANALIZY WOJCIECHA JAGIELSKIEGO, WIADOMOŚCI I PODKASTY. WEŹ, CZYTAJ I SŁUCHAJ!

Po dwudziestu latach wojny i na dwa tygodnie przed wyjazdem z Afganistanu ostatnich amerykańskich żołnierzy talibowie wrócili do władzy w Kabulu. Potrzebowali niewiele ponad tydzień, by przejąć kontrolę nad prawie wszystkimi prowincjami kraju i wszystkimi jego najważniejszymi miastami. Wkraczali do nich i przejmowali w nich władzę niemal bez walki. Rządowe wojsko, mające liczyć 300 tysięcy żołnierzy, na którego wyszkolenie, utrzymanie i uzbrojenie Amerykanie wydali prawie 100 miliardów dolarów, nie podjęło walki z partyzantką. Prezydent Aszraf Ghani uciekł z kraju.

Wszystkie artykuły

13.05.2022
STRONA ŚWIATA: Latem 2021 roku z Afganistanu wyjechali Amerykanie, a do Kabulu wkroczyli talibowie. Nie minął nawet rok ich rządów, a wojna wróciła do podkabulskiej doliny Pandższiru.
09.05.2022
Talibowie zarządzili, że w przestrzeni publicznej kobiety mają obowiązek noszenia burki – nakrycia, które zasłania całą głowę prócz obszaru wokół oczu.
10.01.2022
Tamten film z 19 sierpnia 2021 r. obiegł świat: widzieliśmy na nim żołnierzy USA na szczycie muru otaczającego lotnisko w Kabulu, jak odbierają dziecko z rąk ludzi próbujących desperacko...
27.12.2021
Na płytę lotniska w Kabulu wdarły się tysiące ludzi, którzy niezależnie od tego, czy mieli paszporty i wizy, chcieli odlecieć za wszelką cenę.
21.12.2021
W sierpniu jednego dolara można było kupić za około 80 afgani – dziś trzeba wydać ponad 100. W szpitalach brakuje leków, w bankach gotówki. Za rok prawie wszyscy mieszkańcy będą potrzebować...
13.12.2021
Zebulon Simentow przetrwał burze, które przetaczały się tu przez pół wieku: Sowietów i Amerykanów, komunizm i demokrację. W końcu jednak opuścił Afganistan.
06.12.2021
Uzyskanie pomocy przez Afganki, które są ofiarami przemocy, stało się dziś prawie niemożliwe – twierdzi Amnesty International w raporcie o sytuacji kobiet w Afganistanie, opublikowanym 6...
03.12.2021
Administracyjnymi i gospodarczymi sankcjami wobec redakcji chcą zapewnić sobie spokój rządzący w Kabulu talibowie i etiopski premier – niegdyś nadzieja Afryki.
22.11.2021
Tysiąc ewakuowanych z Kabulu Afgańczyków trafiło do hotelu nad Adriatykiem. Choć są w jednym z najbardziej ekskluzywnych „obozów” dla uchodźców na świecie, nie opuszczają ich troski.
08.11.2021
Rządzący od trzech miesięcy talibowie zakazali właśnie używania walut obcych.

Strony

Alisher, Masooma i ich czteromiesięczny synek Kianush są już w Polsce. Kilka dni i nocy trwała ich dramatyczna droga.