Reklama

Ładowanie...

Wyścigówka talibów. Oto Mada 9 - pierwszy sportowy samochód z Afganistanu

w cyklu STRONA ŚWIATA
20.01.2023
Czyta się kilka minut
Afgańscy talibowie postanowili przekonać świat, że poza pobożnością, w której dorównać mogą im najwyżej irańscy ajatollahowie, są także za postępem. Dowodem ma być zaprezentowany na początku roku pierwszy w Afganistanie samochód sportowy.
Kadr z filmu promocyjnego Mady 9 - afgańskiego supersamochodu / fot. materiały prasowe ENTOP
N

Nadano mu imię Mada 9, a zbudowało go kabulskie biuro projektowe ENTOP na zamówienie afgańskiego Instytutu Szkolenia Technicznego i Zawodowego (ATVI) oraz miejscowego Centrum Wynalazczości. Trzydziestu projektantów i inżynierów pod kierownictwem szefa ENTOP-u Muhammeda Rezy Ahmadiego w niemal całkowitej tajemnicy pracowało nad pojazdem od pięciu lat. Zaczęli – co prawda, to prawda – kiedy w Kabulu panował jeszcze rząd ustanowiony przez Amerykanów, ale jego prototyp powstał już pod trwającymi od półtora roku rządami talibów, którzy po 20-letniej wojnie z armiami Zachodu, w sierpniu 2021 roku wrócili do władzy, sprawowanej już w latach 1996-2001 i utraconej wskutek amerykańskiej inwazji.

Talibowie, którzy po ponownym objęciu rządów dokładają wszelkich starań, by wyplenić wszystko to, co przez ostatnich 20 lat zaprowadzili w Afganistanie przybysze z Zachodu, nie zakazali – a...

11749

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]