Reklama

Ładowanie...

Wyścigówka talibów. Oto Mada 9 - pierwszy sportowy samochód z Afganistanu

w cyklu STRONA ŚWIATA
20.01.2023
Czyta się kilka minut
Afgańscy talibowie postanowili przekonać świat, że poza pobożnością, w której dorównać mogą im najwyżej irańscy ajatollahowie, są także za postępem. Dowodem ma być zaprezentowany na początku roku pierwszy w Afganistanie samochód sportowy.
Kadr z filmu promocyjnego Mady 9 - afgańskiego supersamochodu / fot. materiały prasowe ENTOP
N

Nadano mu imię Mada 9, a zbudowało go kabulskie biuro projektowe ENTOP na zamówienie afgańskiego Instytutu Szkolenia Technicznego i Zawodowego (ATVI) oraz miejscowego Centrum Wynalazczości. Trzydziestu projektantów i inżynierów pod kierownictwem szefa ENTOP-u Muhammeda Rezy Ahmadiego w niemal całkowitej tajemnicy pracowało nad pojazdem od pięciu lat. Zaczęli – co prawda, to prawda – kiedy w Kabulu panował jeszcze rząd ustanowiony przez Amerykanów, ale jego prototyp powstał już pod trwającymi od półtora roku rządami talibów, którzy po 20-letniej wojnie z armiami Zachodu, w sierpniu 2021 roku wrócili do władzy, sprawowanej już w latach 1996-2001 i utraconej wskutek amerykańskiej inwazji.

Talibowie, którzy po ponownym objęciu rządów dokładają wszelkich starań, by wyplenić wszystko to, co przez ostatnich 20 lat zaprowadzili w Afganistanie przybysze z Zachodu, nie zakazali – a...

11749

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]