Reklama

Kadry roku: Byle zdążyć na samolot

Kadry roku: Byle zdążyć na samolot

27.12.2021
Czyta się kilka minut
Na płytę lotniska w Kabulu wdarły się tysiące ludzi, którzy niezależnie od tego, czy mieli paszporty i wizy, chcieli odlecieć za wszelką cenę.
WAKIL KOHSAR / AFP / EAST NEWS
T

Także mieszkańców Kabulu zaskoczyło, jak szybko w sierpniu 2021 r. talibowie zajęli ich miasto. Po krótkiej ofensywie wkroczyli do afgańskiej stolicy bez walk. Jedną z nielicznych dróg ucieczki było lotnisko. Na jego płytę wdarły się tysiące ludzi, którzy niezależnie od tego, czy mieli paszporty i wizy, chcieli odlecieć za wszelką cenę. Wstrzymano rejsy pasażerskie, a zagraniczne samoloty wojskowe zabierały tylko własnych obywateli i Afgańczyków zagrożonych zmianą władzy. Łącznie ewakuowano tak niemal 130 tys. osób – był to największy most powietrzny w historii. Jednak nie wszyscy dostali się do samolotów. Niektórzy chwytali się kół maszyn, a gdy wzbijały się w powietrze, ginęli. Na zdjęciu: lotnisko w Kabulu, 16 sierpnia 2021 r. ©

Korespondencje naszego wysłannika do Afganistanu czytaj na: powszech.net/afganistan...

875

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]