Ładowanie...
Jak talibowie chcą zawrócić rzekę

Bolszewicy, którzy na początku zeszłego stulecia przejęli władzę w rosyjskim imperium, po II wojnie światowej wpadli na pomysł, by wody Amu-darii i Syr-darii, rzek spływających z gór Tienszan, Pamiru i Hindukuszu, zawrócić na środkowoazjatyckie pustynie Kara-kum i Kyzył-kum i przemienić je w bezkresne plantacje bawełny.
Grek Zorba nazwałby pewnie wynik tej operacji piękną katastrofą. Podziurawione kanałami rzeki ugrzęzły i wsiąkły w pustynne piaski, i jedynie część ich wód dopływała dalej deltą do Jeziora Aralskiego. Jeszcze w latach 50. było ono czwartym największym jeziorem śródlądowym na świecie. Pozbawione wody, którą bolszewicy chcieli poić pustynie, jezioro wyschło i stanowi dziś ledwie dziesiątą część swojej dawnej wielkości.
Katastrofa byłaby zapewne jeszcze straszliwsza, gdyby bolszewikom udało się zrealizować ponadto inny projekt związany z rzekami, pustyniami...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]