Reklama

Wszyscy uciekają

w cyklu STRONA ŚWIATA
16.10.2021
Czyta się kilka minut
Z Iranu, Turcji i Tadżykistanu napływają wieści o rosnącej z każdym tygodniem liczbie Afgańczyków uciekających z kraju przed rządami talibów, biedą i trwającą drugi rok suszą. Przedstawiciele ONZ biją na alarm, że wkrótce w Afganistanie dojdzie do nowej katastrofy humanitarnej.
Targ w Kabulu, 13 października 2021 r. / FOT. Saifurahman Safi/Xinhua News/East News
W

W Tadżykistanie, graniczącym z Afganistanem od północy, szef miejscowego Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Sajmomin Jatimow ogłosił, że od kilku tygodni coraz więcej Afgańczyków usiłuje przeprawić się na tadżycki brzeg granicznej rzeki Pjandż i do tadżyckiego Górnego Badachszanu. „Codziennie na naszą stronę granicy próbuje przedostać się po 500-600 osób” – powiedział Jatimow. Tadżykistan, najbiedniejszy z państw powstałych z ruin Związku Radzieckiego, przygarnął ponad 15 tysięcy afgańskich uchodźców.

Do Tadżykistanu wyjeżdżają głównie afgańscy Tadżycy. W talibach, którzy w połowie sierpnia wrócili do władzy w Kabulu, widzą przede wszystkim Pasztunów, krajan z południa. Stanowią oni prawie połowę 40-milionowej ludności Afganistanu, uważają się za twórców afgańskiego państwa i jego jedynych, prawowitych władców, a wszystkie inne afgańskie ludy traktują jak obywateli...

11067

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]