Reklama

Prawo taliba

Prawo taliba

w cyklu STRONA ŚWIATA
28.09.2021
Czyta się kilka minut
„Nikt nam nie będzie mówił, jak mamy żyć” – powiadają przywódcy talibów, zachwalając publiczne egzekucje i odcinanie dłoni złodziejom.
Tłum na placu w Heracie przyglądający się publicznej egzekucji, 23 września 2021 r. Fot. AP/Associated Press/East News
W

W sobotnie południe, na czterech placach Heratu, wielkiego, położonego na afgańskim zachodzie starożytnego miasta, dawnego ośrodka nauki i sztuki talibowie powiesili na budowlanych dźwigach czterech złoczyńców, których zastrzelili o poranku w zbrojnej potyczce.

„Rozmawiałem właśnie z klientem, kiedy obok mojego sklepu przejechał wóz terenowy talibów z czterema trupami na skrzyni – opowiadał dziennikarzowi londyńskiej gazety „Guardian” sprzedawca telefonów z Heratu. – Zatrzymali się na placu i zaczęli wołać do ludzi, że tak właśnie skończy każdy, kto umyśli sobie żyć z porywania ludzi dla okupu. Ściągnęli z samochodu okrwawionego trupa i przywiązali go sznurem do żurawia dźwigu przyciągniętego na plac z jakiejś budowy. Szybko zebrał się tłum gapiów, a jak tylko trup zawisł na podniesionym żurawiu, wielu z nich zaczęło wołać »Allahu akbar! Bóg jest wielki!«”.

Trupy trzech...

13672

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]