Reklama

Ładowanie...

Afganistan: wojna na wiosnę

w cyklu STRONA ŚWIATA
13.05.2022
Czyta się kilka minut
STRONA ŚWIATA: Latem 2021 roku z Afganistanu wyjechali Amerykanie, a do Kabulu wkroczyli talibowie. Nie minął nawet rok ich rządów, a wojna wróciła do podkabulskiej doliny Pandższiru.
Wyścigi z włóczniami w parku Chaman-e-Huzori. Kabul, Afganistan, 6 maja 2022 r. / fot. AP/Associated Press/East News
W

Walki w Pandższirze wybuchły w pierwszych dniach maja, gdy w dolinie znów pojawili się partyzanci wrogiego wobec talibów Narodowego Frontu Oporu. We wrześniu Pandższir jako ostatni zakątek Afganistanu poddał się po ciężkich walkach rządom talibów. Pokonani miejscowi partyzanci wycofali się do górskich kryjówek, a ich komendanci i polityczni przywódcy wyjechali z kraju, by na wygnaniu przygotować się do wiosennej wojny.

Wiosną, gdy po surowych i śnieżnych zimach znów przejezdne stają się górskie przełęcze, trwające od połowy lat 70. afgańskie wojny ożywają po zimowej przerwie. Przez ostatnie ćwierćwiecze wiosenne natarcia ogłaszali talibowie, walczący z Amerykanami, którzy wylądowali w Afganistanie jesienią 2001, i wspieranym przez nich afgańskim rządem z Kabulu. Tegoroczna wiosna jest pierwszą od lat, gdy to przeciwnicy talibów podnoszą przeciw nim zbrojną rebelię.

...

12721

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]