Reklama

Afganistan: cenzura w mediach, pogróżki wobec dziennikarzy

Afganistan: cenzura w mediach, pogróżki wobec dziennikarzy

w cyklu STRONA ŚWIATA
03.12.2021
Czyta się kilka minut
Administracyjnymi i gospodarczymi sankcjami wobec redakcji chcą zapewnić sobie spokój rządzący w Kabulu talibowie i etiopski premier – niegdyś nadzieja Afryki.
Dziennikarki mogą w Afganistanie wykonywać swój zawód pod warunkiem, że w redakcjach będą pracować w oddzielnych od mężczyzn pomieszczeniach. N/Z Reporterka „The Kabul Times” Suraya Raiszadah, wrzesień 2018 r. Rahmat Alizadah/Xinhua News/East News
P

Powołując się na zarządzenie Ministerstwa Wspierania Cnoty i Walki z Występkiem, władze Badachszanu – afgańskiej prowincji położonej na Pamirze, na pograniczu z Chinami i Tadżykistanem – nakazały miejscowym redakcjom, żeby przed publikacją jakichkolwiek artykułów, programów i audycji przedstawiali je talibom do zatwierdzenia. Badachszańskie władze zapowiedziały też zawczasu, że nie wydadzą zgody na publikację jakichkolwiek materiałów dziennikarskich, które zostaną uznane za szkodliwe dla rządu talibów.

Muezuddin Ahmadi, urzędnik odpowiadający w Badachszanie za sprawy kultury i informacji, zarządził też, że kobietom nie wolno występować publicznie, ale poza tym mogą wykonywać dziennikarski zawód pod warunkiem, że w swoich redakcjach będą pracować w oddzielnych od mężczyzn pomieszczeniach.

Ministerstwo Wspierania Cnoty i Walki z Występkiem zabroniło też stacjom...

8842

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]