Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 32/2005
Data wydania:
07.08.2005
Numer wydania:
32
Rok wydania:
2005
Obraz tygodnia
Na skróty
“To, co się dzieje w polskich głowach, jest bardzo ciekawe. Z jednej strony mamy mocno eksponowany w mediach obraz katolickiego narodu Polaków, który jest…
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Obraz tygodnia
Polskie MSZ wezwało na bezterminowe konsultacje ambasadora RP na Białorusi - to ostatni krok przed zerwaniem stosunków dyplomatycznych. Wcześniej - w rewanżu…
Komentarze
Pokój w Belfaście?
Wojciech Pięciak
Czy to przypadek? Akurat w chwili, gdy Londyn żyje w lęku przed kolejnymi zamachami islamskich fanatyków, dowództwo Irlandzkiej Armii Republikańskiej podaje do…
Politycy chcą dobrze, płaci obywatel
Michał Zieliński
Przeciętny górnik przechodzi na emeryturę w wieku 48 lat i otrzymuje emeryturę dwukrotnie wyższą niż średnia krajowa. Dwie trzecie z 200 tysięcy emerytów…
Kazania sejmowe
Ks. Adam Boniecki
Ostatnia sesja Sejmu (26 lipca) była bardzo ładna. Chodziło o ustawowe ogłoszenie 16 października dniem Jana Pawła II. Kolejni posłowie wychodzili na mównicę i…
Czytania
Towarzysze Szimeia
Abp Józef Życiński
W bezpośrednim doświadczeniu nie było to na pewno sympatyczne, zwłaszcza jeśli ziemia miała konsystencję błota. Z perspektywy czasu Szimei pozostaje jednak…
Poza zasięgiem żywiołów
Paweł Kozacki OP
Święty Paweł, umacniając w wierze pierwsze pokolenia uczniów, stwierdził, że przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego. Wydawać by się mogło, że…
Kraj i świat
Po śmierci Stanisława Stommy
Pytania Mirosława Iringha
Patrycja Bukalska
Powstanie Warszawskie nie było bitwą narodów. Ale wśród powstańców znaleźli się ludzi różnych narodów i wyznań. Nie tylko Żydzi, również muzułmanie z jednostek…
Albania (1)
Andrzej Stasiuk
I znowu tu przyjechałem. Znowu czuję smród ścieków i płonących śmieci. W nocy spadł wielki deszcz i o świcie wśród domów stoi żółtawa mulista woda. W ulicznych…
Spowiedź i miara dobra
Ks. Adam Boniecki
Prof. Leszek Kołakowski gotów jest głosić umiarkowane uznanie dla spowiedzi i pisze, że chętnie posłuchałby dyskusji na jej temat. Jeśli miałbym zabrać głos w…
Miłego dnia, Polaku
Charakteryzuje nas typ postawy szczególny dla społeczeństwa na dorobku: większość z nas ma pracę, niekiedy dobrze płatną, jakoś się w życiu urządza, innym się…
Metamorfozy pani kanclerz
Joachim Trenkner
Tego lata za Odrą nie ma sezonu ogórkowego: 21 lipca prezydent Horst Köhler rozwiązał Bundestag i rozpisał na 18 września przedterminowe wybory. Ale…
Bezczynność nie jest już opcją
Edward N. Luttwak
Londyńscy zamachowcy z 21 lipca byli fanatykami, ale amatorami. Kolejna grupa, pragnąca naśladować przykład dany w Madrycie czy 7 lipca w Londynie, może być…
Jak się zostaje terrorystą
Stanisław Guliński z Ammanu
Mam przed sobą świeżo wydaną książkę Fuada al-Husejniego, jordańskiego dziennikarza o niezwykłych kontaktach w świecie islamskich radykałów: Az-Zarkawi, czyli…
Zapisy pamięci
Anna Machcewicz
Na Zachodzie mówi się: oral history, historia opowiadana. Ten sposób zapisywania przeszłości spopularyzował Steven Spielberg, finansując nagranie wspomnień…
Ludzie są dobrzy
Leszek Kołakowski
Oto jest jeden z najbardziej uderzających fragmentów Ewangelii. Gdy młody człowiek zwraca się do Jezusa słowami: Nauczycielu dobry, ten mu odpowiada: czemu…
Charaktery i programy
Aleksander Hall
Jeśli Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość uzyskają wystarczające poparcie wyborców, staną przed szansą zapisania ważnej karty historii. Poczucie…
Białoruska nauczka
Andrzej Brzeziecki
,
Małgorzata Nocuń
Walka z reżimem na Białorusi przypomina sytuację z utworu Ściana Vasila Bykau, wyklętego przez Łukaszenkę pisarza-emigranta: więzień drąży w tytułowej ścianie…
Wiara
Po prostu: brat
Janusz Poniewierski
Jego imię nawiązywało do bezpośrednich poprzedników - papieży: Roncallego (Jan XXIII), Montiniego (Paweł VI) i Lucianiego (Jan Paweł I). Stanowiło zapowiedź…
Na krańce świata
O. Jan Andrzej Kłoczowski OP
Papież podpisał encyklikę zatytułowaną Misja Chrystusa Odkupiciela w grudniu 1990 r. Mowa będzie zatem o misjach; misje zaś wiążą się z dialogiem między…
Ostrożnie z bilansami
Marek Zając
Benedykt XVI zdołał się wymknąć schematom, w które usiłowała go wtłoczyć prasa. Papież nie jest wyrocznią, nie jest nieomylny, poza sytuacjami niezwykle…
Wolność i odpowiedzialność
Radosław Korzycki
Benedykt XVI największe zagrożenie ze strony relatywizmu widzi w tym, że może wyłonić się większość, która uzna, że człowiek nie dorósł do wolności i chce, by…
Żeby się nie wyróżniać
Katarzyna Wiśniewska
Od kilku miesięcy w archidiecezji warszawskiej można przyjmować Komunię św. na rękę - zadecydował kard. Józef Glemp. To stan formalny. Sprawdziliśmy, czy list…
Kultura
Świat według Brukselczyka
2 lutego 1969 roku Leopold Unger - wcześniej dziennikarz Życia Warszawy, usunięty we wrześniu 1967 r. z redakcji (jesteś źródłem ideologicznego rozkładu…
Pojedynek na flet i orkiestrę
Tomasz Cyz
W Poznaniu ten koncert miał się odbyć 4 kwietnia. Ale wtedy wszystko zamarło, do głosu doszła inna muzyka - musica mundana. Ta, której nie słyszymy, ale od…
Żółwi autoportret
Bogusław Deptuła
Jest pisarzem, rysownikiem, rzeźbiarzem, człowiekiem teatru, także wydawcą i doprawdy jeszcze wieloma innymi postaciami w jednym czasie, w jednym życiu i w…
Jestem krew
Piotr Gruszczyński
Na plakacie widać ogromnego żółwia na plaży. Okrakiem, jak na koniu siedzi na nim mężczyzna w płaszczu. Postać wykonana jest z mosiądzu, połyskuje złotym…
Węgry: szanse i pułapki
Tibor Hirsch
Węgierski film stał się oczkiem w głowie włodarzy polityki kulturalnej jeszcze w połowie lat 60., po pierwszych sukcesach na Zachodzie. Rodziły się wielkie…
Czechy: nowa fala?
Pavla Bergmannová
Współczesne kino czeskie ma w Polsce niezłą opinię, ambitniejszy czeski widz pozostaje jednak raczej sceptyczny i wyczekujący.
Felietony
A potem
Józefa Hennelowa
Co chwila coś się dzieje, tegoroczne lato w niczym nie przypomina sjesty wakacyjnej. Ale wobec przełomów wyborczych na jesieni nie same wydarzenia są teraz…
Kampania z kaftanem
Jacek Bomba
Socjologiczna koncepcja przemocy społecznej Hansa Galtunga wyjaśnia, jak silniejsze grupy społeczeństwa osiągają cele kosztem słabszych. W latach 90. chilijski…
Wolność jako doświadczenie
Marcin Król
Kiedy wybieramy wolność, to zawsze - w mniejszym lub większym stopniu - ryzykujemy bezpieczeństwem. Wolność, jeżeli jest naprawdę wolnością, jest zawsze…
Przegląd prasy
Lubelscy heretycy
Lublin należy do tych miast na rozstajach, które przez stulecia nasiąkały idącym ze Wschodu zapachem szafranu, gdzie bez wrażenia obcości palce pogrążały się w…
Tygodnik Czytelników
Bolesny kontrast
W maju tego roku spędziłam dwa tygodnie w Papui-Nowej Gwinei, gdzie mój brat pracuje jako misjonarz. Uczestniczyłam w liturgii w różnych częściach kraju.…
Dla ciekawych Biblii
Wydział Pedagogiczny Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej “Ignatianum" w Krakowie organizuje korespondencyjne kursy biblijne, których celem jest…
Sprawozdanie finansowe Stowarzyszenia "LIVER"
Sprawozdanie finansowe z ogólnopolskiej zbiórki publicznej przeprowadzonej na rzecz leczenia dzieci ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Chorym na Schorzenia Dróg…