Reklama

Ostrożnie z bilansami

Ostrożnie z bilansami

07.08.2005
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI zdołał się wymknąć schematom, w które usiłowała go wtłoczyć prasa. Papież nie jest wyrocznią, nie jest nieomylny, poza sytuacjami niezwykle rzadkimi - oświadczył dziewięćdziesiątego ósmego dnia pontyfikatu.
O

Od lat dziennikarze kreślą biografię Josepha Ratzingera na kształt sinusoidy: otwarty teolog, burzyciel schematów i orędownik reform przepoczwarza się w hamulcowego zmian i konserwatywnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Nic zatem dziwnego, że tuż po konklawe krytycy kardynała uderzyli na alarm. Rychło jednak skonstatowali, że nowy Papież potrafi być otwarty i serdeczny, dlatego też publicystyczna sinusoida od razu poszła w górę. Adam Szostkiewicz konkludował: “Niemiecki owczarek okazał się łagodnym spanielem". Ten kwiecisty język obnaża dziennikarską bezradność, bo i kard. Ratzingera, i Benedykta XVI po stu pierwszych dniach pontyfikatu - trudno zaszufladkować.

Niechętni ostrzegali przed pontyfikatem bezbarwnym, skoncentrowanym na administrowaniu Kościołem, dlatego też nie budzącym nadziei na przełom. Inni dostrzegali w tym nie wadę, lecz zaletę: rządy...

9765

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]