Reklama

Ładowanie...

Pojedynek na flet i orkiestrę

07.08.2005
Czyta się kilka minut
W Poznaniu ten koncert miał się odbyć 4 kwietnia. Ale wtedy wszystko zamarło, do głosu doszła inna muzyka - musica mundana. Ta, której nie słyszymy, ale od której zależymy. Którą tym razem mogliśmy choć trochę nazwać: była ciemna, jakby de profundis...
Zespół Arte dei Suonatori, 2003
P

Pitagoras wyróżnił trzy kategorie muzyczne, ich uszczegółowienia dokonał Boecjusz na początku V wieku po Chrystusie. Mamy więc: musica mundana, humana oraz instrumentalis. Pierwsza tyczy kosmicznej muzyki sfer; druga - niesłyszalnego, choć nieustającego współbrzmienia pomiędzy ciałem a duszą; musica instrumentalis zaś to słyszalna muzyka uzyskiwana choćby przez grę na flecie czy skrzypcach.

Najdoskonalsza jest oczywiście musica mundana. Powstaje w wyniku ruchu gwiazd, następstwa pór roku, cyklicznych przemian w naturze. “Współczesnego czytelnika - pisał w 1993 roku w “Muzyce sfer" Jamie James - uderza w tych trzech rodzajach muzyki przede wszystkim ogromna dysproporcja ich zakresów. Jednak pitagorejczycy sądzili, że istnieje między nimi zasadnicza tożsamość: fletnista i kosmos mogli grać tę samą nutę".

Boecjusz był też twórcą krytycznego...

5643

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]