Reklama

Białoruska nauczka

Białoruska nauczka

07.08.2005
Czyta się kilka minut
Walka z reżimem na Białorusi przypomina sytuację z utworu Ściana Vasila Bykau, wyklętego przez Łukaszenkę pisarza-emigranta: więzień drąży w tytułowej ścianie dziurę, by wydostać się z celi, ale zamiast na wolność przedostaje się na plac więzienny, pod szubienicę. Łukaszenka postawił pod szubienicą białoruską opozycję i żyjących tam Polaków.
W

Wydarzenia wokół Związku Polaków i wydalanie kolejnych dyplomatów z Mińska obnażyły absolutny brak pomysłu polskiej dyplomacji na politykę wobec wschodniego sąsiada. Daliśmy się sprowokować. Właściwie to nawet dziwne, bo prowadząc odmienną (czytaj: łagodniejszą) od innych państw Unii Europejskiej politykę wobec Białorusi przekonywaliśmy, że wiemy, jak postępować z Łukaszenką. Tymczasem pusta ambasada Polski jest tylko dobrym znakiem dla prezydenta-dyktatora. A smutny przypadek wydalonego z Mińska polskiego dyplomaty Marka Bućki - o którego po powrocie do kraju nikt się nie zatroszczył, i który został bez pracy - będzie przestrogą przed wyjazdami na białoruskie placówki. Nawet jeśli MSZ miało jakieś zastrzeżenia do osoby Bućki, powinno zaraz wysłać go np. do Kijowa; troska o wydalonych kolegów to dyplomatyczny elementarz.

Płynąca z tego wszystkiego nauka mówi...

6081

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]