Reklama

Ładowanie...

Białoruska nauczka

07.08.2005
Czyta się kilka minut
Walka z reżimem na Białorusi przypomina sytuację z utworu Ściana Vasila Bykau, wyklętego przez Łukaszenkę pisarza-emigranta: więzień drąży w tytułowej ścianie dziurę, by wydostać się z celi, ale zamiast na wolność przedostaje się na plac więzienny, pod szubienicę. Łukaszenka postawił pod szubienicą białoruską opozycję i żyjących tam Polaków.
W

Wydarzenia wokół Związku Polaków i wydalanie kolejnych dyplomatów z Mińska obnażyły absolutny brak pomysłu polskiej dyplomacji na politykę wobec wschodniego sąsiada. Daliśmy się sprowokować. Właściwie to nawet dziwne, bo prowadząc odmienną (czytaj: łagodniejszą) od innych państw Unii Europejskiej politykę wobec Białorusi przekonywaliśmy, że wiemy, jak postępować z Łukaszenką. Tymczasem pusta ambasada Polski jest tylko dobrym znakiem dla prezydenta-dyktatora. A smutny przypadek wydalonego z Mińska polskiego dyplomaty Marka Bućki - o którego po powrocie do kraju nikt się nie zatroszczył, i który został bez pracy - będzie przestrogą przed wyjazdami na białoruskie placówki. Nawet jeśli MSZ miało jakieś zastrzeżenia do osoby Bućki, powinno zaraz wysłać go np. do Kijowa; troska o wydalonych kolegów to dyplomatyczny elementarz.

Płynąca z tego wszystkiego nauka mówi...

6081

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]