Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Papież potępił terroryzm (24 lipca). “Pogodne dni wypoczynku zakłóciły liczne informacje o strasznych zamachach terrorystycznych, które przyniosły żniwo śmierci, zniszczeń i cierpień w kilku krajach, jak Egipt, Turcja, Irak i Wlk. Brytania" - powiedział Benedykt XVI. Podkreślił, że podobne ataki “są obrazą Boga i ludzi" i modlił się, by Stwórca “powstrzymał mordercze ręce tych, którzy je popełnili, powodowani fanatyzmem i nienawiścią, oraz by nawrócił serca ku pojednaniu i pokojowi". W rozważaniach przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" Papież podkreślił wkład, jaki “chrześcijaństwo dało i nadal nie przestaje dawać w budowanie Europy". Jako przykład wymienił świętych, których Kościół wspominał w tych dniach: Jakuba, Brygidę Szwedzką i Benedykta.
  • Fakt, że Papież nie wspomniał o zamachu w Netanii (12 lipca), w którym zginęło pięciu Izraelczyków, wywołał ostrą reakcję władz w Jerozolimie. MSZ tego kraju uznało, że doszło do “usprawiedliwienia ataków terrorystycznych przeciw Żydom", i zażądało wyjaśnień. Watykański rzecznik zapewnił, że Benedykt XVI potępia wszelkie akty terroru, również na terytorium Izraela. Zamach w Netanii “mieści się w ogólnym potępieniu terroryzmu bez żadnych zastrzeżeń". Joaquín Navarro-Valls zaznaczył, że przemówienie Papieża nawiązywało do zamachów z ostatnich dni. Rzecznika zaskoczył fakt, że izraelskie ministerstwo próbowało wypaczyć słowa Benedykta XVI, choć znane jest jednoznaczne stanowisko Kościoła i papieży wobec terroryzmu.
  • Benedykt XVI przygotowuje pierwszą encyklikę - potwierdził rzecznik Watykanu. Navarro-Valls poinformował, że Papież pracuje również nad rozpoczętą przed trzema laty książką poświęconą m.in. kryzysowi wiary w Europie i relatywizmowi kulturowemu. Encyklika zostanie opublikowana dopiero po ukazaniu się książki - ujawnił watykański rzecznik. Zdaniem Navarro-Vallsa, Papież szczególną uwagę poświęca przygotowaniu wystąpień podczas Światowego Dnia Młodzieży. Znajdzie się w nich wiele odniesień do aktualnych, dramatycznych wydarzeń na świecie. Ważnymi punktami wizyty w Kolonii - wprowadzonymi do programu na wyraźne życzenie Benedykta XVI - będą spotkania z zamieszkującymi Niemcy przedstawicielami wspólnot muzułmańskiej i żydowskiej.
  • “Bycie papieżem jest w pewnym sensie trudne" - tak Benedykt XVI odpowiedział na prośbę dziennikarzy, by podsumował sto dni pontyfikatu (25 lipca). Papież dodał: “ludzie wokół mnie są bardzo życzliwi, a Bóg mnie wspiera". Poza tym: “czuję stale bliskość mego poprzednika" (zob. też artykuły Radosława Korzyckiego i Marka Zająca na str. 10). Benedykt XVI rozmawiał z reporterami przed kościołem parafialnym w Introd, gdzie spotkał się z duchowieństwem diecezji Aosty. Zapytany, czy islam może być uznany za religię pokoju, odpowiedział: “Nie chciałbym nikomu naklejać etykietki przy pomocy wielkich ogólników. Z pewnością istnieją tam elementy, które sprzyjają pokojowi, a także inne elementy... Musimy szukać zawsze tego, co bardziej pomaga". Jednocześnie sprzeciwił się twierdzeniu, jakoby ostatnie zamachy były wymierzone w chrześcijaństwo. Dziennik “L’Avvenire" donosi, że podczas niedostępnego dla dziennikarzy spotkania z kapłanami była mowa m.in. o duszpasterstwie młodzieży i par niesakramentalnych, a także o księżach w podeszłym wieku. 28 lipca Papież opuścił Dolinę Aosty i przeniósł się do Castel Gandolfo.

Kościół w świecie...

  • Prezydent George W. Bush nominował na sędziego Sądu Najwyższego Johna Robertsa. Jeśli Kongres zaakceptuje jego kandydaturę, po raz pierwszy w historii USA katolicy będą najliczniejszą grupą wyznaniową w Sądzie Najwyższym. Obecnie zasiada w nim trzech protestantów, dwoje Żydów i trzech katolików. Roberts jest przeciwnikiem usuwania ciąży, dlatego przypuszcza się, że aborcja w USA zostanie wkrótce zdelegalizowana.
  • Archidiecezja Sydney ofiarowała 100 tys. dolarów australijskich na badania nad komórkami macierzystymi z dorosłych organizmów. “Osiągnięte na tym polu postępy budzą entuzjazm" - powiedział kard. George Pell, arcybiskup Sydney. Jego zdaniem, osiągnięcia są o wiele większe niż w badaniach nad komórkami uzyskanymi z embrionów. Tych ostatnich eksperymentów Kościół nie może zaakceptować, gdyż wiążą się z niszczeniem życia poczętego.
  • Zmarła Dame Cicely Saunders, inicjatorka ruchu hospicyjnego (14 lipca). Urodziła się w 1918 r. Początkowo pracowała jako pracownica socjalna w jednym z londyńskich szpitali, by w wieku 33 lat rozpocząć studia medyczne.
  • W 1967 r. otworzyła w Londynie Hospicjum św. Krzysztofa, wzorcowy ośrodek opieki nad umierającymi. W 1980 r. otrzymała z rąk królowej Elżbiety tytuł Damy Imperium Brytyjskiego. Wspierała także początki polskiego ruchu hospicyjnego.
  • W katedrze w Yichang (środkowe Chiny) odbył się pogrzeb bp. Paula Zhang Mingqiana. Zmarły (88 l.) należał do kontrolowanego przez Pekin tzw. Kościoła patriotycznego, jednak cieszył się akceptacją Watykanu. W latach 60. skazano go na “reedukację przez pracę". Trafił do szpitala, gdzie wykonywał wyuczony zawód lekarza. Zwolniony w 1978 r., do końca życia kierował diecezją Yichang, a jednocześnie - do 1982 r. - pracował jako lekarz. Zarobione pieniądze przeznaczał na seminarium. Przyczynił się do budowy nowych świątyń i odzyskania przez Kościół budynków skonfiskowanych przez władze.
  • Biskupi anglikańskiego Kościoła Anglii zdecydowali, że duchowni homoseksualiści będą mogli zawierać cywilne związki. Muszą jednak zachować czystość i potwierdzić przed biskupem, że pozostaną wierni tradycyjnemu nauczaniu Kościoła o seksualności. W grudniu wejdzie w życie nowe prawo cywilne, które nadaje podobny status prawny małżeństwu i związkom osób homoseksualnych. Biskupi podkreślili, że księża nie będą mogli udzielać kościelnego błogosławieństwa parom homoseksualnym, ale dopuszczalna jest wspólna z nimi modlitwa.
  • Sędzina Laura Alabau z Alicante (Hiszpania) jako pierwsza odmówiła udzielenia cywilnego małżeństwa parze lesbijek. Alabau uważa, że wprowadzone niedawno przez parlament prawo o związkach homoseksualnych jest niezgodne z konstytucją. Jeżeli sprawa trafi do Sądu Konstytucyjnego, może dojść do unieważnienia nowelizacji.

... i w Polsce

  • Sejm uchwalił 16 października Dniem Jana Pawła II (27 lipca). Święto nie będzie wolne od pracy. Jego wprowadzenie jest hołdem złożonym “największemu autorytetowi XX wieku". Cieszy “każda inicjatywa, która podkreśla wartość Osoby i koncentruje nas na dziele Jana Pawła II" - oświadczył abp Józef Michalik. Przewodniczący Episkopatu stwierdził jednak, że nie można poprzestać na pustych deklaracjach.
  • W Warszawie obradowała Komisja Konkordatowa (28 lipca). Stronę rządową reprezentował szef dyplomacji Adam Daniel Rotfeld, kościelną - bp Tadeusz Pieronek. Biskup przekazał stanowisko Watykanu w sprawie Funduszu Kościelnego: propozycja jego jednostronnego zniesienia jest nielogiczna i sprzeciwia się zasadom współpracy państwa i Kościoła. “Rząd już wcześniej zadeklarował, że zależy mu na dobrych stosunkach z Kościołem, i przypomniał, że nie uczestniczył i nie popierał tworzenia projektu zlikwidowania Funduszu Kościelnego, który był inicjatywą Senatu" - podkreślił bp Pieronek. Podczas obrad ustalono też tryb, w jakim trybunały kościelne mogą uzyskać wgląd w dokumentację medyczną osób ubiegających się o uznanie nieważności małżeństwa. Strony ustaliły też, że Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie z dwiema sekcjami - Bobolanum i św. Jana Chrzciciela, oraz Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna “Ignatianum" w Krakowie będą wspierane przez państwo w sposób analogiczny do dotacji dla PAT w Krakowie.
  • Problemy finansowe hamują budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Pieniędzy wystarczy jedynie na realizację rozpoczętych w tym roku prac. Na dokończenie stanu surowego potrzeba jeszcze 30 mln złotych. “Niewykluczone, że do świątyni sprowadzone zostaną relikwie Jana Pawła II, ale nie do symbolicznego grobu w podziemiach, tylko do bazyliki" - ujawnił kierujący pracami ks. Bogdan Leszczewicz.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 32/2005