Reklama

Bezczynność nie jest już opcją

Bezczynność nie jest już opcją

07.08.2005
Czyta się kilka minut
Londyńscy zamachowcy z 21 lipca byli fanatykami, ale amatorami. Kolejna grupa, pragnąca naśladować przykład dany w Madrycie czy 7 lipca w Londynie, może być sprawniejsza.
T

To, co dla zwykłych ludzi jest morderczym szaleństwem, może być niezwykle inspirujące dla fanatyków. Na szczęście fanatyzm to nie wszystko. Potrzeba też kompetencji. Po pierwsze, aby zbudować bombę, która eksploduje; tymczasem mimo dostępności materiałów wybuchowych i instrukcji robienia bomb w internecie, niełatwo zbudować taki ładunek. Po drugie, niezbędny jest wybór celów, by osiągnąć maksymalny efekt. Już zamachowcy z 7 lipca byli dalecy od profesjonalizmu: ich bomby wybuchły, ale mogły zabić o wiele więcej ludzi, gdyby umieszczono je w innych miejscach. Zaś ich naśladowcy, którzy 21 lipca zaatakowali trzy jeszcze bardziej peryferyjne stacje londyńskiego metra i autobus, byli amatorami; nie brakowało im tylko fanatyzmu.

Istnieje jednak dość oczywiste niebezpieczeństwo, że kolejna grupa fanatyków chcących naśladować w którymś z krajów Europy Zachodniej...

3692

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]