Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 15/2010
Data wydania:
11.04.2010
Numer wydania:
15
Rok wydania:
2010
Edytorial
Pokolenie jednowymiarowe
Ks. Adam Boniecki
Żaden system nie zabije w nastolatkach niebywałych zdolności do poświęceń, altruizmu i bezinteresownych pasji. Zachowają je tak długo, jak długo dorośli ich…
Najbliżsi muzułmanom przez przyjaźń
Ks. Adam Boniecki
Hałaśliwy spór wokół budowy meczetu na warszawskiej Woli należy do tych pożytecznych sytuacji, zmuszających do przemyślenia spraw, o których albo wcale się…
Komentarze
Belgijski argument
Joanna Bątkiewicz-Brożek
W Belgii wprowadzono zakaz noszenia chust muzułmańskich na ulicach, w obiektach sportowych, urzędach, bankach, szkołach, szpitalach, sklepach i środkach…
Nie bój się seksuologa
Ks. Jacek Prusak SJ
Każde nadużycie pozycji zawodowej związanej z pomaganiem ludziom rzuca się cieniem na danej profesji. Nie inaczej stało się w przypadku seksuologii, kiedy…
Kraj
Dyskretna nuda młodej burżuazji
Jan Sowa
Kondycja pokolenia młodych Polaków jest niepokojąca. Są bierni i bezideowi, o nic im nie chodzi, do niczego nie dążą, na niczym im nie zależy, nic nie jest dla…
Obywatel konsument
Edmund Wnuk-Lipiński
Nie można być obywatelem, nie angażując się w sprawy publiczne, choćby na najbardziej elementarnym poziomie, którym jest udział w wyborach. Młodzi muszą…
Czas budowania
Krzysztof Koseła
Krzysztof Koseła, socjolog: Nie jest złem, że pokolenie rodziców stworzyło dzieciom takie warunki, jak nigdy przedtem. Jeśli widziałbym jakąś winę dorosłych,…
Stereotypy, zysk i kobiety
Anna Mackiewicz
Co trzecią małą i średnią spółką w Polsce kieruje kobieta. Ten udział z roku na rok rośnie, ale zdaniem specjalistów i tak zbyt wolno.
Pozytywna energia
Wiesław Łagodziński
Wiesław Łagodziński, socjolog:kobiety nie wrócą jużdo tradycyjnego modelu życia:kuchnia, rodzina, macierzyństwo. Rozmawiała Anna Mackiewicz
Spokojnie, to tylko meczet
Konrad Piskała
Ze ścian warszawskich budynków znikają plakaty wołające: "Stop! Meczetowi radykałów!". Przykrywane są przez codzienność - reklamy teatralnych…
Brawo za „Żydownik”
Brawo za "Żydownik"
Wiara
Czytania liturgiczne 11–25 IV
2. NIEDZIELA WIELKANOCNA, ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO: Dz 5, 12-16; Ps 118;
Bóg nie ma pleców
O. Wacław Oszajca SJ
Druga niedziela po Wielkanocy nosi nazwę niedzieli miłosierdzia, co przeważnie kojarzymy z przepraszaniem i przebaczaniem.
Szmini
Paweł Śpiewak
Księga Kapłańska 9, 1 - 11, 47
Usłyszeć imię
Abp Józef Życiński
Jezus rzekł do niej "Mario!". A ona obróciwszy się, powiedziała do Niego po hebrajsku: "Rabbuni", to znaczy Nauczycielu. J 20, 16.
Miłosierny
Paweł Kozacki OP
Ojciec nie narzuca nikomu swojej wizji świata, nie zmusza do wyboru jedynie słusznej drogi. Proponuje, tłumaczy, ale ostateczna decyzja pozostaje w ręku…
Minimalna dawka
Roman Kluska
Roman Kluska, przedsiębiorca: "Dzienniczek" św. Faustyny zafascynował mnie dlatego, że jest to opowieść bardzo bliska biznesowi. Rozmawiał Tomasz…
Maryja niczym bogini
Józef Majewski
W marcu kolejni biskupi zaapelowali do Papieża, by ogłosił dogmat o Maryi Współodkupicielce. Czy Benedykt XVI da się przekonać setkom hierarchów i milionom…
Ciągłość to reforma
Zbigniew Nosowski
Zderzenie Kaznowskiego i Prusaka było tak bolesne dlatego, że - choć ani jeden nie jest lefebrystą, ani drugi progresistą - obaj mają pewne skłonności do…
Sumienie watykanistów
Ks. Adam Boniecki
Zmarł o. Joseph Vandris. Był wzorem księdza-dziennikarza.
30 marca - 5 kwietnia 2010
STOLICA APOSTOLSKA
Świat
Wyprawa na dno kanalizacji
Anna Łabuszewska
Zamachy w moskiewskim metrze wstrząsnęły rosyjskim społeczeństwem, ale nie naruszyły fundamentów piramidy władzy. Prezydent i premier zapowiadają kontynuację…
Kaznodzieja z karabinem
Maciej Falkowski
Na Kaukazie nie ma już bojowników czeczeńskich. Zastąpili ich mudżahedini, którzy tak jak ich przodkowie walczą o utworzenie państwa islamskiego.
Poglądy potwierdzone notarialnie
Beata Dżon
Odżegnuje się od sympatii do narodowego socjalizmu, ale wątpi w sens zakazu szerzenia nazistowskiej ideologii. Na Barbarę Rosenkranz, kandydatkę na prezydenta…
Nauka
Tropiciele nowych cząstek
Magdalena Sławińska
30 marca w CERN fizycy obserwowali pierwsze zderzenia protonów o energiach 7 teraelektronowoltów. To najwyższe energie cząstek, jakie kiedykolwiek udało się…
Bezinteresowny rynek
Ernst Fehr
Ernst Fehr, ekonomista: Tradycyjna hipoteza przewiduje, że im mniejsze są grupy społeczne, tym więcej w nich altruizmu, bo to się opłaca ze względu na…
Kultura
Dotknięcie
Michał Paweł Markowski
Nowicki nie pozwala zdjęciom milczeć, dopisuje im nieustannie historie, mnoży punkty odniesienia. Ciągnie je na swoją stronę. Nie chce być bezbronny. Chce…
Od mediów do Maneta
Marcin Maciejowski
Marcin Maciejowski: Dla mojego wizerunku korzystne byłoby, gdybym zrobił wideo albo postawił jakiś obiekt na postumencie. Ale po co to robić, skoro w…
Theatrum sztuki
Piotr Kosiewski
Maciejowski przygląda się sposobowi funkcjonowania dzieł: jak wydawane są na żer komentujących, wciąż na nowo przez nich konstruowane.
Wydmuszka muzyczna
Piotr Balcerowicz
Specyfiką festiwalu są wielcy wykonawcy grający zdecydowanie poniżej swoich możliwości.
Podróże sceptyka
Lektor
Tomas Venclova: Z DZIENNIKÓW PODRÓŻY - znakomity litewski poeta i eseista, znawca i tłumacz literatury polskiej i rosyjskiej, autor monografii Aleksandra Wata…
Pielęgniarka
Inga Iwasiów
Wojna przenosi ciało w rejony, do których nikt nie ma przygotowania, nawet kobieta ze swoją kulturowo wdrukowaną zdolnością poświęcenia. Czas tych ran nie…
Panteon jest zawsze otwarty
Michał Oleszczyk
Kto zobaczy, jak wiele bólu nosi w sobie każda z Andersonowskich postaci, ten ma szansę przeżyć spotkanie z twórczością naprawdę niezwykłą.
Pogodne „wszystko jedno”
Anita Piotrowska
Według Allena cokolwiek byśmy robili, zawsze zaskoczy nas ślepy traf. Jakkolwiek byśmy żyli, koniec jest w przybliżeniu zawsze ten sam.
30 marca - 5 kwietnia 2010
Zmarli:
11 - 14 kwietnia 2010
Sprawiedliwi
Felietony
Rytuał versus rutyna
Jan Klata
Było, minęło, najlepiej jak najszybciej zapomnieć?
Siostra
Marian Stala
W Wielką Środę, 31 marca, w papierowym wydaniu "Rzeczpospolitej" ukazała się rozmowa z prof. Zytą Gilowską, w latach 2001-2005 jedną z …
Dwa krzesła
Józefa Hennelowa
Moje dzieci nie mają rzeczy, które byłyby z nimi od zawsze. Ich zabawki wymieniły się już kilka razy. Mają nowe szafy, nowe łóżka i nową pościel. Co roku…
Pisane w Wielką Sobotę
Józefa Hennelowa
Świętowanie dlatego jest tak wspaniałe, że wtedy wymiar czasu, w którym jesteśmy zanurzeni, pozwala nam zobaczyć to, co w nim samym najcenniejsze i najlepsze.
Zmysły
Świat pokochał Wampira
Jakub Żulczyk
Wampir stał się najbardziej chodliwym towarem kultury masowej. Nie jest już bestią, lecz człowiekiem obłożonym klątwą.
Dodatki w numerze TP 15/2010
Zbrodnia katyńska - 70 lat później (12/2010)
Prawda spod ziemi
Wojciech Śmigielski
Wojciech Śmigielski, archeolog, uczestnik prac w Katyniu w 1994 i 1995 r.: Było ciepłe, wrześniowe popołudnie. Cała ekipa pojechała na obiad. Nie byłem głodny…