Reklama

Theatrum sztuki

Theatrum sztuki

06.04.2010
Czyta się kilka minut
Maciejowski przygląda się sposobowi fun­kcjonowania dzieł: jak wydawane są na żer komentujących, wciąż na nowo przez nich konstruowane.
W

W krakowskim Muzeum Narodowym znalazło się ponad 100 prac Marcina Maciejowskiego, poczynając od namalowanych podczas studiów po powstałe w ostatnim czasie. To pierwszy tak obszerny wybór obrazów Maciejowskiego. Wystawa w znaczący sposób zmienia obiegowy pogląd na jego twórczość. Nie da się jej już łatwo opisać prostym hasłem pop-banalizm.

Sceny podpatrzone z życia codziennego, motywy zaczerpnięte z kultury masowej, zwłaszcza z telewizji, świat polskiej polityki - z tymi tematami zazwyczaj jest kojarzona twórczość Maciejowskiego. Tymczasem w salach Muzeum Narodowego wszystkie te kwestie zostały sprowadzone na margines. Oczywiście, nie można było całkowicie ich pominąć. I tak w Krakowie znalazł się m.in. świetny obraz przedstawiający pamiętny incydent, kiedy to ostrzelano kolumnę samochodów z Lechem Kaczyńskim i Micheilem Saakaszwilim. Przypominano również jego...

6289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]