Reklama

Tropiciele nowych cząstek

Tropiciele nowych cząstek

06.04.2010
Czyta się kilka minut
30 marca w CERN fizycy obserwowali pierwsze zderzenia protonów o energiach 7 teraelektronowoltów. To najwyższe energie cząstek, jakie kiedykolwiek udało się uzyskać w laboratorium. Tym samym rozpoczął się długo oczekiwany - i spóźniający się - eksperyment na Wielkim Zderzaczu Hadronów.
Wizualizacja torów cząstek po zderzeniu w detektorze ALICE / CERN
W

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) jest najbardziej skomplikowanym z dotychczas zbudowanych akceleratorów cząstek na świecie. Znajduje się pod Genewą, na terenie Szwajcarii i Francji. Zajmuje kolisty tunel o długości 27 km, leżący 100 m pod ziemią. Fizycy budują tak potężną aparaturę, aby doświadczalnie weryfikować teorie, które opisują najbardziej podstawowe składniki wszechświata. Eksperymenty polegają na rozpędzaniu w akceleratorach lekkich cząstek (na przykład elektronów i protonów) i ich zderzaniu. Takie wysokoenergetyczne zderzenia pozwalają wytworzyć ciężkie, krótko żyjące cząstki, rzadko obserwowalne poza laboratoriami. Zgodnie ze wzorem E=mc2, energia zderzenia przekształca się w masy nowych cząstek. Te zostawiają w detektorze "ślady" w postaci impulsów elektrycznych. Dzięki wnikliwej analizie tych sygnałów można identyfikować powstałe cząstki i poszczególne procesy, w ...

9823

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]