Pokolenie jednowymiarowe
Pokolenie jednowymiarowe
Ponury, a nawet przerażający jest opis pokolenia "dzieci polskiej transformacji" urodzonych na przełomie lat 80. i 90., który w tym numerze kreśli socjolog Jan Sowa. Konkludując zwraca się do pokolenia ojców: "Macie więc swoje dzieci: obojętne na wszystko, co wspólne, obrócone tyłem do sfery publicznej, zamknięte przez niewidzialną rękę w świecie ciasnej prywatności i partykularnych dążeń".
Jeśli przez pokolenie rozumie się tu grupę osób, które ze względu na podobny wiek, doświadczyły jakiegoś szczególnego wydarzenia lub wydarzeń, to w Polsce żyją i są mniej lub bardziej aktywne cztery pokolenia. Pokolenie tych, którzy w lata wojny i niemieckiej okupacji weszli jako młodzi ludzie, względnie już uformowani; pokolenie, którego dzieciństwo i wiek rozeznania przypadły na czas okupacji, a formowali się w PRL-u; pokolenie urodzone i uformowane w PRL-u i wreszcie...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]