Reklama

Ciągłość to reforma

Ciągłość to reforma

06.04.2010
Czyta się kilka minut
Zderzenie Kaznowskiego i Prusaka było tak bolesne dlatego, że - choć ani jeden nie jest lefebrystą, ani drugi progresistą - obaj mają pewne skłonności do jednostronnego postrzegania ostatniego Soboru.
Z

Zrosnącym zażenowaniem czytałem kolejne etapy polemiki, jaka wywiązała się na łamach "Tygodnika" między Piotrem Kaznowskim a ks. Jackiem Prusakiem ("TP" 13/2010). Spór dotyczy sprawy wielkiej wagi, jaką jest odpowiednie rozumienie i interpretacja II Soboru Watykańskiego. Dobrze by zatem było, gdyby polemika odbywała się w duchu tegoż Soboru (nawet jeśli niektórzy kwestionują istnienie czegoś takiego, jak "duch soboru"). Niestety, zamiast dialogu mieliśmy do czynienia z narastającymi nieporozumieniami i atakami.

Co gorsza, choć polemiści nie oszczędzali się, to prym w połajankach wiódł moim zdaniem ten, który występował w słusznej sprawie. Ks. Prusak rozpoczął tę dyskusję ważnym artykułem "Niech żyje Sobór" ("TP" 7/2010), w którym trafnie wskazał na manipulowanie przemówieniem Benedykta XVI do Kurii Rzymskiej z grudnia 2005 r., poprzez przeakcentowywanie "...

10045

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]