Reklama

Ładowanie...

Świat pokochał Wampira

06.04.2010
Czyta się kilka minut
Wampir stał się najbardziej chodliwym towarem kultury masowej. Nie jest już bestią, lecz człowiekiem obłożonym klątwą.
Kadr z filmu "Zmierzch: Księżyc w nowiu". Kristen Stewart jako Bella Swan i Robert Pattinson jako Edward Cullen / materiały dystrybutora
Ś

Świat pokochał wampiry, a zwłaszcza jednego - Edwarda Cullena, głównego bohatera książkowej tetralogii Stephanie Meyer "Zmierzch" (którego w filmie Catherine Hardwicke gra zabójczo przystojny Robert Pattinson). Cullen, wraz ze swoją książkową miłością, Bellą Swan, bladą karnacją i hipnotycznym spojrzeniem, stał się bodaj największą ikoną popkultury nowego millenium; razem z Harrym Potterem jest drugą fikcyjną postacią rozpoznawaną niemal na całym globie.

Taka popularność nie stała się udziałem żadnego z poprzednich filmowych wampirów - Draculi, Orlocka, Nosferatu, Lestata z powieści Anne Rice.

Wystarczy krótkie rozeznanie w zarówno polskich, jak i zachodnich stronach internetowych poświęconych książkom Meyer i ich filmowym adaptacjom, aby zrozumieć, że globalny fioł na punkcie Cullena wchodzi w te same rejestry histerii, co uwielbienie mas...

13594

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]