Reklama

Panteon jest zawsze otwarty

06.04.2010
Czyta się kilka minut
Kto zobaczy, jak wiele bólu nosi w sobie każda z Andersonowskich postaci, ten ma szansę przeżyć spotkanie z twórczością naprawdę niezwykłą.
K

Kinofilia umarła z głodu. Tak brzmiał wyrok Susan Sontag, ogłoszony w "Rozpadzie kina" (1996), ironicznie zatytułowanym eseju urodzinowo-pogrzebowym dla stuletniego medium. Kiedyś był Bergman, Kurosawa i Fellini - dziś co najwyżej przemijające mody. Przekonanie o tym, że era wielkich autorów filmowych dobiegła końca, obecne jest i nad Wisłą: wystarczy spojrzeć w smutne oczy Andrzeja Wernera, by zrozumieć, że kto nie żył w proklamowanej przezeń "Dekadzie kina" i nie należał do premierowej publiczności "Gwiazd na czapkach" (1967), ten pije tylko popłuczyny po wczorajszej ambrozji.

Mit został niedawno wzmocniony zabobonną żałobą po Bergmanie i Antonionim (odejściu Rohmera mało kto nadawał symboliczną wagę: zabrakło kalendarzowej synchronii nekrologów). Wiekowy Manoel de Oliveira i nieco odeń młodszy nestor Alain Resnais traktowani są jak ostatni Mohikanie...

9697

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]