Reklama

Panteon jest zawsze otwarty

Panteon jest zawsze otwarty

06.04.2010
Czyta się kilka minut
Kto zobaczy, jak wiele bólu nosi w sobie każda z Andersonowskich postaci, ten ma szansę przeżyć spotkanie z twórczością naprawdę niezwykłą.
K

Kinofilia umarła z głodu. Tak brzmiał wyrok Susan Sontag, ogłoszony w "Rozpadzie kina" (1996), ironicznie zatytułowanym eseju urodzinowo-pogrzebowym dla stuletniego medium. Kiedyś był Bergman, Kurosawa i Fellini - dziś co najwyżej przemijające mody. Przekonanie o tym, że era wielkich autorów filmowych dobiegła końca, obecne jest i nad Wisłą: wystarczy spojrzeć w smutne oczy Andrzeja Wernera, by zrozumieć, że kto nie żył w proklamowanej przezeń "Dekadzie kina" i nie należał do premierowej publiczności "Gwiazd na czapkach" (1967), ten pije tylko popłuczyny po wczorajszej ambrozji.

Mit został niedawno wzmocniony zabobonną żałobą po Bergmanie i Antonionim (odejściu Rohmera mało kto nadawał symboliczną wagę: zabrakło kalendarzowej synchronii nekrologów). Wiekowy Manoel de Oliveira i nieco odeń młodszy nestor Alain Resnais traktowani są jak ostatni Mohikanie...

9697

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]