Reklama

Poglądy potwierdzone notarialnie

Poglądy potwierdzone notarialnie

06.04.2010
Czyta się kilka minut
Odżegnuje się od sympatii do narodowego socjalizmu, ale wątpi w sens zakazu szerzenia nazistowskiej ideologii. Na Barbarę Rosenkranz, kandydatkę na prezydenta Austrii w kwietniowych wyborach - przez przeciwników nazywaną "zakamuflowaną nazistką" - chce głosować co piąty Austriak.
Uczestnik demonstracji przeciw Barbarze Rosenkranz, Wiedeń, marzec 2010 r. / fot. Beata Dżon
5

52-letnia Barbara Rosenkranz jest obecna w austriackim życiu politycznym od 18 lat: najpierw jako lokalna polityk w landzie Dolna Austria, potem członkini parlamentu. W lutym tego roku została oficjalną kandydatką skrajnie prawicowej Partii Wolnościowej (FPÖ) w wyborach prezydenckich, zaplanowanych na ostatnią niedzielę kwietnia (w Austrii prezydenta wybiera się w głosowaniu powszechnym).

Barbara Rosenkranz (dosłowne tłumaczenie jej nazwiska to: Różaniec) mówi o sobie, że jest "prawicowo myślącym człowiekiem". Prywatnie żona jednego z aktywistów "brunatnej" sceny - nie tylko austriackiej, lecz także europejskiej. Horst Jakob Rosenkranz, rocznik 1943, jest wydawcą jawnie neonazistowskiego pisma "Fakty" (neonazistów nazywa się w nim "ofiarami politycznych prześladowań"). Był liderem zakazanej listy "NIE dla potopu obcokrajowców" i akcji "Austria dla Austriaków...

12540

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]