Reklama

Podróże sceptyka

Podróże sceptyka

06.04.2010
Czyta się kilka minut
Tomas Venclova: Z DZIENNIKÓW PODRÓŻY - znakomity litewski poeta i eseista, znawca i tłumacz literatury polskiej i rosyjskiej, autor monografii Aleksandra Wata, jest też podróżnikiem i diarystą. Obszerny wybór z jego zapisków dokumentuje podróże po Azji, Afryce Południowej i Ameryce Południowej, odbyte w latach 1984-2006.
J

Jeszcze przed emigracją w 1977 roku oglądał Kaukaz i wiele innych miejsc w Związku Radzieckim, później odwiedził co najmniej siedemdziesiąt państw na wszystkich kontynentach, niektóre wielokrotnie. Równocześnie od ponad czterdziestu lat prowadzi dziennik. Jak tłumaczy we wstępie, podczas wypraw nie próbuje zanurzyć się bez reszty w obcej kulturze ani nie sięga po doświadczenia ekstremalne. Nie daje się też jednak wpędzić w koleiny wytyczone przez agencje turystyczne.

Kiedy odbywał pierwsze z opisanych tutaj podróży, do Japonii i Republiki Południowej Afryki, Związek Radziecki trwał w najlepsze, a RPA była rządzonym przez białych państwem apartheidu. Wylatując z Johannesburga, notuje: "Zobaczyłem kraj, który znalazł się w takiej matni i jest nabrzmiały taką nienawiścią, że wyjście z tej sytuacji zarówno drogą ewolucji, jak też rewolucji, trudno sobie nawet...

4050

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]