Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
sztuczna inteligencja
Artykuły na ten temat
Pucz w OpenAI: konflikt o pieniądze i... bezpieczeństwo ludzkości
Agata Kaźmierska
Rozłam pomiędzy dążącą do zysku frakcją OpenAI a zarządem organizacji non-profit był nieunikniony. Ci pierwsi wygrali.
Nieudany przewrót w OpenAI. Co oznacza dla prac nad sztuczną inteligencją?
Agata Kaźmierska
,
Wojciech Brzeziński
Początek przypominał szekspirowski dramat – geniusz sztucznej inteligencji usiłował wbić nóż w plecy geniuszowi marketingu. Akcja szybko jednak zmieniła się w…
Kampania strachu? Dlaczego na obawach przed AI korzystają wielkie firmy
Agata Kaźmierska
,
Wojciech Brzeziński
Czy w słynnym Bletchley Park powstał właśnie historyczny dokument o ryzykach związanych z bezpieczeństwem AI? Jak na razie, ryzyka te badają tylko ci, którzy…
Algorytmy demokracji 2023: Populizm na cyfrowych sterydach
Agata Kaźmierska
,
Wojciech Brzeziński
WybierAI odc. 2 | Na finiszu kampanii czekają nas igrzyska polaryzacji. Tymczasem możliwe, że przeświadczenie o silnej polaryzacji Polaków jest... skutkiem…
Sztuczna inteligencja w Kościele
Artur Sporniak
„Jestem Magisterium AI, Twój pomocny przewodnik po naukach Kościoła katolickiego” – tak przedstawia się aplikacja, która do swojego działania wykorzystuje…
Cyfrowa proteza języka
Łukasz Kwiatek
ChatGPT myśli o liczbach podobnie jak my
Mateusz Hohol
Duże modele językowe, takie jak popularny ChatGPT, są wdzięcznymi obiektami badań dla psychologów. I mogą mówić coś ciekawego zarówno o sztucznej, jak i …
Literaci do algorytmów
Jacek Taran
W ciągu ostatniej dekady dochody pisarzy w Stanach Zjednoczonych spadły aż o 40 proc. Pojawienie się sztucznej inteligencji może sprawić, że spadek będzie się…
W co nas wmontuje sztuczna inteligencja
Stanisław Mancewicz
Nieodległa przyszłość będzie wypełniona rzeczywistą nierzeczywistością i zaiste, nie bardzo wiadomo, jak się do niej przygotować.
Na wieki wieków AI. Jak sztuczna inteligencja zmieni naszą wiarę?
Łukasz Ostruszka
Wiemy już, że dalszy rozwój sztucznej inteligencji przemodeluje relacje społeczne, gospodarcze czy system prawny. A co zrobi z naszymi Kościołami i z samą…
Jak Podsiadły pisał
Jacek Podsiadło
Wśród sensacyjnych wieści na temat sztucznej inteligencji pojawiła się i ta, że w Chinach wydała ona tomik wierszy. Dało mi to do myślenia.
USA: czy wybory zmienią się w farsę?
Agata Kaźmierska
,
Michał Gikowski
Polityczna propaganda nigdy nie potrzebowała prawdy, ale teraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji pozwalają kłamać szybciej, taniej i bardziej…
Mózg. Półtora kilograma tajemnic
Prof. Katrin Amunts
,
Michał Gikowski
Prof. KATRIN AMUNTS, dyrektor naukowa Human Brain Project: Ludzie uczą się inaczej niż obecne algorytmy sztucznej inteligencji. Nie potrzebujemy tysięcy…
Komu zagraża sztuczna inteligencja?
Tomasz Stawiszyński
Czy dla takiego bytu, podmiotu lub po prostu gracza na ewolucyjnej arenie będą istnieć jakiekolwiek powody, żeby postępować wobec ludzkości zgodnie z zasadami…
Wyborczy deepfake: mamy nową epokę w polityce
Agata Kaźmierska
,
Michał Gikowski
Republikanie przekroczyli Rubikon: na progu kampanii prezydenckiej w USA wypuścili spot wyborczy całkowicie wygenerowany przez sztuczną inteligencję.
Ile czytamy tekstów, które nie powinny być napisane?
Stanisław Mancewicz
Nad umęczoną planetą unoszą się nie tylko kłęby dwutlenku węgla z przemówień p. Morawieckiego, ale na dodatek, co chwilę wystrzeliwują w niebiosa pióropusze…
Sztuczna inteligencja przejmuje władzę
Agata Kaźmierska
,
Michał Gikowski
Jest w tym paradoks: program, który sam niczego nie rozumie, może rozpocząć największą rewolucję w dziejach. Jesteśmy na nią gotowi?
Drenda: Sztuczna inteligencja odkrywa nasz wspólny sekret – kicz
Olga Drenda
Kicz to nie krasnal ogrodowy. Może wyglądać profesjonalnie, może być drogi albo nowoczesny. Ważne jest co innego: wyrachowanie.
Jak działa GPT-4
Jarek Gryz
Wciąż nie przygasły dyskusje nad możliwościami i ograniczeniami generatora tekstu GPT-3.5 firmy OpenAI, a już powstała jego nowa wersja. Co zmienia?
Sztuczna inteligencja rozumie, że jesteśmy ludźmi?
Mateusz Hohol
Teoria umysłu to zdolność do przypisywania innym osobom niewidocznych gołym okiem stanów umysłowych, takich jak cele, zamiary czy przekonania, umożliwiająca…
Jak głęboko sięgają początki kalendarza Majów? [Miesiąc w nauce]
Łukasz Lamża
A także: czy nauka z każdą dekadą staje się coraz nudniejsza? Czy algorytmy tworzące tekst są w stanie oszukać naukowców? I jakie były właściwie skutki…
Olga Drenda: Apokalipsa? Nie, dziękuję
Olga Drenda
Niestety, unikam już dyskusji o sztucznej inteligencji. Szkoda, bo być może znaleźliśmy się na chwilkę najbliżej stanu, którego mogli doświadczać ludzie wieku…
Sztuczna inteligencja podbija kontynenty [Miesiąc w nauce]
Łukasz Lamża
A także: najnowsze postępy w rzeźbieniu w żywicy, ewolucja słów pozytywnych i negatywnych oraz wykorzystywanie rekinów w filmowaniu dna oceanicznego. Na…
Magik z krzemowej doliny
Łukasz Lamża
Algorytmy rysują, piszą i rozmawiają już jak żywe, czujące istoty. Budzi to problemy technologiczne i prawne, ale też kłopotliwe pytania o naszą własną…
Komputery nauczyły się knuć
Michał Gikowski
Jak wzruszają się psy [Miesiąc w nauce]
Łukasz Lamża
A także: Pierwsza udana detekcja samotniczej czarnej dziury, sztuczna inteligencja bawiąca się w chemika i naukowe noble. Na przegląd naukowych wydarzeń…
Inteligencja naturalna. Felieton kulinarny Pawła Bravo
Paweł Bravo
Żaden mózg elektronowy nie dowie się, że pomidorową jecie z ryżem, nie z kluskami. Czyżby? Spójrzcie na wasz wszechstronny arcyrobot kuchenny. Działa bez…
Kto jest autorem grafik tworzonych przez AI
MOC
Agencja Getty Images zakazała sprzedaży tworzonych z pomocą AI grafik, tłumacząc swój krok troską o artystów. Czy słusznie?
Kto zamawiał ruskie? Tajemnice Moskwy z dostawą do domu
Agata Kaźmierska
,
Wojciech Brzeziński
Nie ma czegoś takiego jak nieistotne informacje. Tropy rosyjskich zbrodniarzy i agentów są w sieci dostępne jak na talerzu. Czasem dosłownie.
Łukasz Lamża: Styczeń w nauce
Łukasz Lamża
O sztucznej inteligencji zaklętej w metalowej płytce, o słomkach do picia piwa sprzed pięciu tysięcy lat i o tym, co sądzą maleńkie dzieci o piciu tą samą…
Dowód sztucznie wspomagany
Tomasz Miller
Belfrzy i bystrzaki
Łukasz Lamża
Programiści zamieniają się dziś w nauczycieli, a algorytmy to banda niesfornych dzieciaków, z okazjonalnym błyskiem geniuszu.
Maszynowe uprzedzenia
Anna Obem
,
Małgorzata Szumańska
Sztuczna inteligencja to narzędzie w rękach ludzi. Ma ogromny potencjał, ale, jak każde narzędzie, może być zarówno przydatna, jak i niebezpieczna.
Niebieski akt
MOC
Chłodne barwy sprawiają, że wygląda na zziębniętą. Za chwilę ramionami obejmie uda, a czoło oprze na kolanie.
Łukasz Lamża: lato w nauce
Łukasz Lamża
Jak zmienia się klimat dzisiaj, pod wpływem działalności człowieka, a jak zmieniał się sześćdziesiąt pięć milionów lat temu, po uderzeniu asteroidy? Jak zaufać…
Być androidem
Wojciech Engelking
Dotychczas bycie człowiekiem opierało się na przeświadczeniu, że wartość jednostki bierze się z tego, jak wiele daje społeczeństwu. A co, jeśli ktoś niczego…
Dlaczego algorytmy się mylą
Jarek Gryz
Choć sztuczna inteligencja góruje nad nami w wielu dziedzinach, czasem łatwo przyłapać ją na banalnych błędach. Ale to właściwie nie jej wina.
Sztuczna inteligencja:krok ku kreatywności
Patryk Stanik
Co się dzieje w czarnych skrzynkach
Jarek Gryz
Systemy automatycznego podejmowania decyzji odgrywają coraz ważniejszą rolę w naszym życiu. Nie zrozumiemy ich działania. Ale możemy się do nich przyzwyczaić.
Cyfrowe diagnozy
Aleksandra Przegalińska
,
Wojciech Brzeziński
Prof. Aleksandra Przegalińska, badaczka sztucznej inteligencji: Wykrywając anomalie w ludzkich zachowaniach i symptomach, sztuczna inteligencja będzie w stanie…
Algorytm: czasem dobry, czasem zły
Edward Augustyn
Czy sztuczna inteligencja wie, czym jest dobro, a czym zło?
Medycyna wspomagana
Bartosz Kabała
Naukowcy z MIT zaprzęgli sztuczną inteligencję do projektowania nowych antybiotyków. To może być przełom w zwalczaniu wielu chorób.
Cień sztucznej inteligencji
Agata Kaźmierska
,
Wojciech Brzeziński
Nie jest na razie tym, za co ją bierzemy. A przecenianie inteligencji wszystkich tych lodówek, samochodów i szczoteczek do zębów, do których już przywykliśmy,…
Zapytaliśmy sztuczną inteligencję:kto będzie autorem artykułu napisanego przez AI?
AK
,
WB
Mechaniczni asystenci
Wojciech Brzeziński
,
Agata Kaźmierska
Robot Spot, podobny do psa, trafia właśnie na wolny rynek. To pierwsza tak bardzo przypominająca sposobem zachowania żywą istotę maszyna, jaka kiedykolwiek…
Sztuczna Inteligencja i my
Łukasz Kwiatek
,
Łukasz Lamża
,
Michał Kuźmiński
Dlaczego budzi naszą fascynację i zarazem obawę? Czy doczekamy się kiedyś sztucznej świadomości ze sztucznymi emocjami? I czego dzięki niej dowiadujemy się o…
Sztuczna inteligencja
Łukasz Lamża
Sztuka tworzenia sztucznej inteligencji (AI) dawno już wyszła ze swojej pierwszej, zalążkowej fazy, w której próbowaliśmy nauczyć maszyny myślenia ludzkiego,…
Tłumacz zmechanizowany
Marcin Miłkowski
Aby przetłumaczyć tekst, nie wystarczy podmienić kolejno wszystkich słów z języka A na język B. Potrzebne jest zrozumienie gramatyki i zwyczajów językowych, a…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »