Reklama

Ładowanie...

Dowód sztucznie wspomagany

Dowód sztucznie wspomagany

06.12.2021
Czyta się kilka minut
M

Matematycy nie od dziś pomagają sobie w pracy komputerami. Zwykle służą im jako zaawansowane, wielofunkcyjne kalkulatory, które liczą, wizualizują, a nawet sprawdzają poprawność dowodów. Od lat rozwijane są także algorytmy sztucznej inteligencji (AI), które same potrafią znaleźć dowody podsuwanych im hipotez matematycznych.

Jak jednak donosi grudniowe „Nature”, najnowsza AI autorstwa firmy DeepMind poszła o krok dalej. Gdy „nakarmiono” ją danymi z dwóch dziedzin matematyki, AI samodzielnie wysunęła dwie nowe, głębokie hipotezy, które następnie udowodniono (już „po ludzku”). Pierwsza z nich dotyczyła geometrii skomplikowanych, supłowatych kształtów badanych przez tzw. teorię węzłów. Zapoznawszy się z danymi na temat milionów różnych węzłów, algorytm dostrzegł w nich nieznaną wcześniej zależność. Z kolei druga hipoteza dotyczyła tzw. teorii reprezentacji, zajmującej się formalnym opisem symetrii. W tym przypadku AI znalazła sposób na rozbicie pewnej beznadziejnie trudnej procedury obliczeniowej na szereg prostszych kroków, usuwając tym samym przeszkodę gnębiącą badaczy od dekad.

Być może era cyfrowych Gaussów i Banachów jest bliżej, niż nam się wydaje. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]