Reklama

Ładowanie...

Inteligencja naturalna. Felieton kulinarny Pawła Bravo

03.10.2022
Czyta się kilka minut
Żaden mózg elektronowy nie dowie się, że pomidorową jecie z ryżem, nie z kluskami. Czyżby? Spójrzcie na wasz wszechstronny arcyrobot kuchenny. Działa bez internetu? Na razie.
OKSANA BRATANOVA / ADOBE STOCK
S

Szesnaście tysięcy postów na Instagramie obejrzała brytyjska nastolatka Molly Russell przez ostatnie pół roku życia przed samobójstwem. Niedawne orzeczenie londyńskiego koronera wskazuje jako przyczynę zgonu, oprócz depresji, „negatywny wpływ treści online”. Nowość tej sytuacji nie polega na tym, że oto wrażliwa osoba został wessana w lej coraz niższej samooceny przez sztuczną inteligencję medium społecznościowego, która rozpoznaje, w jaki sposób uzależnić nas od potoku spreparowanych bodźców. Sprawa trafiła do gazet, bo po raz pierwszy coś tak oczywistego zostało zapisane w formalnym akcie prawnym. Przedstawiciele firmy Meta podczas rozprawy składali kwieciste wyrazy ubolewania oraz troski, lecz ich nie zacytujemy. Rubryce poświęconej zasadniczo jedzeniu nie godzi się wywoływać wymiotów.

Magnus Carlsen, geniusz szachów i niepokonany od lat mistrz, przegrał dopiero co z...

5807

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]