Reklama

Ładowanie...

Magik z krzemowej doliny

23.12.2022
Czyta się kilka minut
Algorytmy rysują, piszą i rozmawiają już jak żywe, czujące istoty. Budzi to problemy technologiczne i prawne, ale też kłopotliwe pytania o naszą własną kreatywność, przytomność i nasze automatyzmy.
INSTRUKCJA DLA MIDJOURNEY: idealny obraz
R

Rewolucja miała już przyjść wiele razy. Zwykle ­byłem sceptyczny, a jednak tym razem dołączam do podekscytowanych: zarywam noce, każąc algorytmom generować obrazy i teksty, a następnie z wypiekami na policzkach pokazuję je swoim bliskim.

Zostałem w końcu przekonany, że do zadowalającego udawania człowieka niepotrzebny jest nawet gram człowieczeństwa. Okazało się, że potężny postęp można osiągnąć na sposób czysto ilościowy – nie poprzez alchemiczne przepajanie krzemu tchnieniem ducha, a poprzez banalny efekt skali: coraz większe sieci neuronowe, coraz więcej mocy obliczeniowej, coraz więcej danych treningowych.

Zobaczmy najpierw, co siedzi w algorytmach generujących tekst i grafikę – bo te dwa przykłady weźmiemy na ­tapet – takich jak GPT-3 (do tekstu) oraz Midjourney, ­Stable Diffusion i DALL-E (do obrazu).

Sztuczka z językiem

Jedno z fundamentalnych...

30961

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]