Reklama

Ładowanie...

Sztuczna inteligencja rozumie, że jesteśmy ludźmi?

Sztuczna inteligencja rozumie, że jesteśmy ludźmi?

20.02.2023
Czyta się kilka minut
Teoria umysłu to zdolność do przypisywania innym osobom niewidocznych gołym okiem stanów umysłowych, takich jak cele, zamiary czy przekonania, umożliwiająca nam przewidywanie i wyjaśnianie ich zachowań.
LIONEL BONAVENTURE/AFP/East News
T

Termin ten pojawił się w psychologii pół wieku temu i do dziś jest źródłem licznych kontrowersji. Kolejną wywołał właśnie psycholog Michał Kosiński, twierdząc, że teoria umysłu może powstawać spontanicznie w modelach języka opartych na sztucznej inteligencji.

Z jego badania wynika, że ChatGPT w styczniu 2022 r. radził sobie z tzw. testem fałszywych przekonań na poziomie 7-letniego dziecka, zaś uaktualniona wersja w listopadzie – już na poziomie 9-latka. Kosiński sprawdzał, czy program potrafi przewidzieć, iż wymieniona w konwersacji osoba będzie mieć fałszywą wiedzę o świecie – inną niż program.

Choć wyniki badania nie zostały jeszcze opublikowane w czasopiśmie naukowym, wywołały burzę. Część komentatorów twierdzi, że „teoria umysłu” to tylko pewien rodzaj rozumowania opartego na prawidłowościach języka. Jednak takie ujęcie nie wyjaśnia, dlaczego niektóre zwierzęta radzą sobie dobrze z niewerbalnymi wersjami testu fałszywych przekonań. Podobnie jak pamięć, teoria umysłu raczej nie jest jednorodną funkcją poznawczą, ale składa się z wielu prostszych zdolności, które nie muszą być unikalnie ludzkie.©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. psychologii, dr filozofii, afiliowany w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ; kierownik Mathematical Cognition and Learning Lab UJ...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]